Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jesień – najlepsza pora na jazz

Jesień – najlepsza pora na jazz

Jesienią 2014 roku w Winnicy miał odbyć się tradycyjny międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej „VINNYTSIA JAZZFEST-2014”. Niestety w związku z wojną na wschodzie Ukrainy, ta impreza została przesunięta w czasie na termin niewyznaczony. Skromną ale barwną jego namiastką stało się otwarcie we foyer Rady Miejskiej wystawy zdjęć o tematyce jazzowej znanego polskiego fotografa, malarza i grafika Janusza Różańskiego.

18 września w obecności ludzi sztuki, przedstawicieli miejskich i obwodowych władz, prezesów i członków polskich organizacji społecznych oraz studentów odbyła się prezentacja wystawy „3xJazz – listen, see&feel”. Konsul Damian Ciarciński, przedstawiciel głównego organizatora przedsięwzięcia – Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, podkreślił, że chociaż teraz nie jest najlepszy czas na organizowanie imprez rozrywkowych, ale sztuka umie się adaptować do różnych warunków i okoliczności. Jako przykład podał Powstanie Warszawskie w 1944, kiedy to narodziło się wiele znanych do dziś piosenek i szlagierów, pisanych często pod ostrzałem z niemieckich karabinów maszynowych.

Na otwarciu obecni byli również zastępca burmistrza miasta Walerij Korowij i przewodniczący administracji obwodowej Igor Iwasiuk. Skierowali oni krótkie słowa powitania do obecnych. Wspomnieli o sile muzyki jazzowej i fotografii, połączeniem których stała się wystawa zdjęć Janusza Różańskiego, którą, warto wspomnieć, przywieziono aż spod Katowic.

Najwięcej do powiedzenia na temat jazzu i całego przedsięwzięcia miał dyrektor winnickiego JAZZFESTU Pawło Tretiakow, który miał zaszczyt być współorganizatorem wystawy. Potwierdził, że w tym roku inicjatorzy festiwalu zdecydowali by przekazać pieniądze, które były przeznaczone na organizację XIX Festiwalu Muzyki Jazzowej w Winnicy na potrzeby ukraińskiej armii ale mniejsze imprezy, związane z tematyką muzyki jazzowej jednak tą jesienią zostaną zrealizowane. Jedną z takich imprez, prócz otwarcia wystawy zdjęć „3xJazz…” w jazzowej stolicy Ukrainy będzie, jak wspomniał Tretiakow, także Krajowy Dziecięcy Konkurs Muzyki Jazzowej.

Goście, zebrani na uroczystości otwarcia wystawy zdjęć o tematyce jazzowej Janusza Różańskiego w Winnicy mieli wrażenie, że znajdują się na sali koncertowej przed występem jednego ze znanych muzyków świata jazzu a nie w holu instytucji. Organizatorzy położyli akcent nie na oficjalnej części z długimi i poniekąd nudnymi przemówieniami, lecz postarali się przybliżyć widowni atmosferę synkopowanego rytmu jazzowego w postaci zdjęć Różańskiego, teledysków z ostatnich winnickich festiwali jazzowych a nawet żywej muzyki w wykonaniu dwóch młodych winnickich muzyków, którzy zagrali we foyer Rady Miasta Winnicy improwizację na „Tears in heaven” Erica Claptona oraz jedną z własnych aranżacji.

Na zdjęciach Janusza Różańskiego można zobaczyć Rona i Jamesa Cartera, Ahmada Jamala i Joshua Redmana oraz innych znanych muzyków jazzowych, znanych przeważnie tylko w kręgu wielbicieli tego gatunku muzyki. Dlaczego właśnie do Winnicy trafiła ta wystawa? Bowiem status „jazzowej stolicy Ukrainy” to miasto otrzymało już 19 lat temu, KG RP w Winnicy stara się pomóc Winnicy ten status utrzymać. Miejscowi artyści mogą pochwalić się osobistą znajomością z niektórymi muzykami ze zdjęć Różańskiego.

Uroczystość otwarcia wystawy  „VINNYTSIA JAZZFEST-2014” trwała blisko 40 minut. To w zupełności wystarczyło by nie tylko zagłębić się w świat jazzu ale także podyskutować z innymi gośćmi o stosunkach polsko-ukraińskich a z przedstawicielami władzy porozmawiać o realizacji podobnych projektów w przyszłości.

Pawło Tretiakow: Winnicki JAZZFEST jest imprezą o znacznie głębszym znaczeniu niż może się wydawać przeciętnej osobie. To mieszanka koncertów ze spotkaniami muzyków w wąskim gronie, w dniach, kiedy ona się odbywa, wszystko jest liczone co do sekundy – tak bogaty jest program tego przedsięwzięcia. To, że zdecydowaliśmy razem z innymi organizatorami przesunąć nasz festiwal w terminie, nie oznacza, że go odwołaliśmy. Mamy nadzieję, że sytuacja na wschodzie się uspokoi i nasze plany zostaną zrealizowane.
Stale utrzymujemy kontakt ze znanymi polskimi muzykami jazzowymi – Tomaszem Stańkiem, Andrzejem Jagodzińskim, Kubą Stańkiewiczem i innymi. Wielu z nich odwiedzało nasze festiwale, przedstawiało swoją twórczość. Dzięki miejscowej telewizji ich występy miała możliwość zobaczyć większość mieszkańców centralnej Ukrainy. Przez 18 lat organizowania naszego festiwalu nie było żadnego roku, kiedy nie uczestniczyliby w nim muzycy jazzowi z Polski.
Z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy współpracujemy od czterech lat. W ramach naszego Jazzfestu zawsze odbywały się tematyczne wystawy plakatów i zdjęć, organizowanych przez tą polską placówkę dyplomatyczną.

Jerzy Wójcicki

GK


Zdjęcia z otwarcia

{morfeo 642}

 

 

{youtube}cyF-GWSJdsk{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *