Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jednoczy Ojciec Pio – wystawienie relikwii w winnickiej grekokatolickiej cerkwi

Jednoczy Ojciec Pio – wystawienie relikwii w winnickiej grekokatolickiej cerkwi

15 stycznia 2013 roku w grekokatolickiej cerkwi pw. Wstawiennictwa NMP w Winnicy odbyła się uroczysta liturgia, poświęcona wystawieniu w tej świątyni relikwii Świętego Ojca Pio.

Wierni z parafii greko oraz rzymskokatolickich licznie przybyli na mszę, by uczcić pamięć wielkiego Stygmatyka – franciszkanina oraz dotknąć kawałka tkaniny, należącej przy życiu do Pio z Pietrelciny. Ponad trzysta parafian, kilkunastu księży, w tym i Paweł Lasocki OFM Cap z kościoła MB Anielskiej oraz Kazimierz Dudek, proboszcz z Tiażyłowa, uczestniczyli w uroczystości, celebrował którą grekokatolicki episkop (biskup) Josyp. Nie zważając na roboczy dzień, nie było ani jednego wolnego miejsca, goście oraz gospodarze kolędowali stare zachodnioukraińskie kolędy podczas śpiewanego nabożeństwa, które, jak wiadomo, zachowało się tylko u Chrześcijan obrządku wschodniego – grekokatolików, prawosławnych i Unitów.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił parafialny chór cerkwi pw. Wstawiennictwa NMP. Wspaniałe głosy oraz kanoniczne motywy, przeplatane śpiewanymi modlitwami grekokatolickiego księdza, organicznie pasowały do ozdobionego haftowanymi ręcznikami obrazów oraz ikonostasu, tak nietypowego dla kościoła rzymskokatolickiego.

Kazanie wygłosił episkop Josyp (Milan). Nawiązał do desekularyzacji chrześcijańskiego życia, roli świątyni w życiu przeciętnego parafianina i oczywiście, dużo uwagi przydzielił sylwetce Ojca Pio, który poprzez cierpienia pięciu ran uczestniczył w sposób heroiczny w męce Zbawiciela.

Po liturgii odbyło się pokropienie wiernych a także obrazków z podobizną Ojca Pio święconą wodą. Następnie wszyscy obecni na liturgii mieli okazję przybliżyć się do relikwii Stygmatyka z Pietrelciny i przez chwilę złożyć mu swoje prośby i błagania.

Pojednanie Ukraińców i Polaków przez kościół czy cerkiew aktywizowało się od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Wspólne świętowanie, wspólni święci i burzący wszystkie przegrody na drodze nieprzyjaźni Jezus Chrystus, łagodzą stare rany z czasów II Wojny Światowej i budzą pewność, że wybaczenie i miłość do bliźniego są najlepszym wyjściem we wszystkich konfliktach i nieporozumieniach.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z liturgii

{morfeo 255}

oraz wideo

{youtube}jAppBnO01QU{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *