Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Jedna z nagród marszałka Senatu dla dziennikarzy polonijnych trafia do Żytomierza

Jedna z nagród marszałka Senatu dla dziennikarzy polonijnych trafia do Żytomierza

Zdjęcie pobrano z senat.gov.pl20 grudnia 2012 r. w Senacie zostały wręczone nagrody marszałka Senatu w konkursie na publikacje pt. „Senat opiekunem Polonii”. Wicedyrektor gabinetu marszałka Senatu Zdzisław Iwanicki poinformował podczas ceremonii, że konkurs, organizowany już po raz 10., był adresowany do dziennikarzy pracujących w krajowych i polonijnych gazetach i czasopismach, rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, portalach internetowych, a także do współpracowników tych mediów. Jego celem było pokazanie roli Senatu jako opiekuna Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Autorami prac konkursowych byli dziennikarze z Czech, Niemiec, Rosji, Ukrainy oraz Polski.

Oprócz nagrodzonych w uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej oraz senatorowie z Komisji Emigracji i Łączności z Polakami Zagranicą Barbara Borys-Damięcka, Andrzej Person i Marek Konopka.
Decyzją jury, w składzie wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej, Halina Hrycko z TVP, Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, i Zdzisław Iwanicki, wicedyrektor gabinetu marszałka Senatu,  zostały przyznane następujące nagrody:

Jedno z wyróżnień otrzymała praca sygnowana godłem „Jaskółka”, której autorką jest  Wiktoria Laskowska-Szczur wraz z zespołem. Jest to reportaż pt. „Nie zapomnieliśmy o Polsce…” o działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, wyemitowany w miejscowej telewizji. Żytormierszczyznę zamieszkuje ok. 100 tysięcy Polaków, którzy mogą podtrzymywać więzi z macierzą dzięki aktywności organizacji polonijnej, wspieranej przez Senat.

Nagrodę III stopnia jury przyznało pracy oznaczonej godłem „Lotost”, której autorką jest Teresa Pakosz. Jest to reportaż zatytułowany „Wyjęci spod opieki Senatu”, wyemitowany na antenie Radia Lwów Polskiego Towarzystwa Radiowego. Ilustruje on trudną sytuację polskich mediów: stacji radiowych i czasopism, których adresatami są Polacy mieszkający na Ukrainie, po tym, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych  przejęło finansowanie Polonii.

Podsumowując wyniki konkursu, wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej powiedziała, iż jest jej, jako dziennikarzowi radiowemu, szczególnie miło uczestniczyć i współnagradzać w tej uroczystości. „Jako że wszyscy jesteśmy ludźmi tej samej profesji szczególnie serdecznie gratuluję laureatom konkursu i życzę, aby uprawianie tego zawodu było rzetelne, uczciwe i prawe. Przekażcie także moje najlepsze życzenia waszym słuchaczom, widzom i czytelnikom, jak również rodzinom i przyjaciołom” – dodała.

Marszałek Bogdan Borusewicz podziękował nagrodzonym dziennikarzom za wykonanie trudnej i ciężkiej pracy, podkreślając różnorodność merytoryczną i formalną prac. „Jako marszałek Senatu od samego początku swej działalności starałem się, przy wsparciu Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, kształtować świadome widoczne wsparcie Izby Wyższej dla mediów polonijnych. Jesteście bowiem nie tylko reprezentantami Polaków, ale też wokół was powstają środowiska opiniotwórcze. Jest niesłychanie istotne, aby przekaz dotyczący Polaków za granicą był obiektywny, aby był odważny i krytyczny” – mówił Bogdan Borusewicz. Podsumował on, że na przestrzeni lat Senat wsparł rodaków sumą około 300 mln dolarów z budżetu państwa. Jego zdaniem, jest w tym prawidłowość, albowiem coraz bogatsze państwo polskie powinno się z nimi dzielić. Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że w 2013 r. ta pomoc, udzielana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które przejęło środki budżetowe na ten cel, będzie rosła. Przyznał on, że był przeciwnikiem zmiany ulokowania tych środków.„Składam wam serdeczne życzenia, żebyście się dobrze czuli z nami w Polsce, ale i w krajach zamieszkania. Z perspektywy lat widzę, jak pozycja rodaków za granicą staje się coraz pewniejsza i na tyle silna, że stać ich na  postawę krytyczną. Pamiętajcie o tym, że macierz interesuje się swymi córkami i synami rozsianymi po całym świecie” – powiedział marszałek Borusewicz.

Na podstawie artykułu z www.senat.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code