Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jedna wiara chrześcijańska, jeden Bóg. W Winnicy otwarto wystawę zdjęć „Kolory Prawosławia. Polska”

Jedna wiara chrześcijańska, jeden Bóg. W Winnicy otwarto wystawę zdjęć „Kolory Prawosławia. Polska”

13 września 2013 roku w Winnickim Muzeum Krajoznawczym odbyło się otwarcie wystawy zdjęć „Kolory Prawosławia. Polska”, poświęconej trzem wybitnym wydarzeniom – Chrztu Rusi Kijowskiej, 80-letniej rocznicy powstania winnickiej eparchii oraz przybycia do Winnicy relikwii świętego męczennika Aleksandra. Na Ukrainie prezentację wystawy organizuje Polski Instytut w Kijowie,  zostanie ona pokazana w Winnicy, Kijowie oraz Lwowie po tym jak już zwiedziła 7 innych krajów Europy.

Projekt „Kolory Prawosławia. Polska” został sfinansowany przez Departament Kultury polskiego MSZ. Głównym jego celem jest doniesienie do osób, które zechcą tą wystawę obejrzeć, piękna wyznania prawosławnego.

Na wystawie w Winnicy byli obecni przedstawiciele prawosławnego duchowieństwa – metropolita winnickiej eparchii ukraińskiej prawosławnej cerkwi Symeon, episkop Lubelski oraz Chełmski Awel, przedstawiciele obwodowej rady, administracji i władz samorządowych Winnicy Lubow Spiridonowa, Jerzy Medwiedew i Walentyna Balicka oraz Generalny Konsul RP w Winnicy Krzysztof Świderek.

Prezentacja wystawy zaczęła się z krótkiego filmu „Życie prawosławnych w Polsce” oraz powitania wiernych przez władykę Symeona i arcybiskupa Awela. Duchowni podkreślili  wspólne korzenie prawosławnego i katolickiego wyznania i podziękowali organizatorom wystawy za próbę pojednania chrześcijan różnych obrządków.

Krzysztof Świderek opowiedział o tym, że „Kolory Prawosławia. Polska” cieszyła się wielką popularnością w Brukseli w 2012 roku, i na pewno zainteresuje mieszkańców Winnicy, tym bardziej, że jej prezentacja trafiła na okres świętowania 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej. Jeden z organizatorów portalu Orthphoto.net (Orthodox Photo) oraz współtwórca „Kolorów…”, Aleksander Wasyluk, zaprosił wszystkich obecnych na otwarciu odwiedzać tą stronę internetową, stworzoną jeszcze 9 lat temu w Białymstoku. Na www.orthphoto.net przez cały czas pojawiają się nowe zdjęcia, poświęcone życiu cerkwi prawosławnej w Polsce.

Pod koniec części oficjalnej otwarcia, władyka Symeon nagrodził specjalnymi odznaczeniami polskiego arcybiskupa Awela oraz konsula generalnego Krzysztofa Świderka.

Na zakończenie wystąpił prawosławny chór z Białystoku, który zaśpiewał  sakralne oraz polskie ludowe piosenki. Wspólne odśpiewanie „100 lat” uwieńczyło wspaniałą imprezę poświęconą otwarciu wystawy zdjęć „Kolory prawosławia…” w Winnicy. Katolicka Polska, w której mieszka blisko miliona prawosławnych, pozwala wiernym wschodniego obrządku krzewić wiarę swoich przodków i ma nadzieję, że władze Ukrainy nie będą przeszkadzali miejscowym katolikom by robili to samo.

Wystawa „Kolory prawosławia w Polsce” w Winnicy będzie dostępna dla zwiedzania codziennie do 22 września w Winnickim Muzeum Krajoznawczym od 10 do 18 godziny.

Wika Draczuk

Zdjęcia z otwarcia wystawy w Winnicy

{morfeo 409}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code