Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jedź na Berdyczów

Jedź na Berdyczów

W XIV Dniach Kultury Polskiej, które odbyły się pod koniec czerwca w Berdyczowie, wzięły udział liczne delegacje z polskich miast – Jawora, Siedlec, Częstochowy i innych. Prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski, zastępczyni burmistrza miasta Jawor Maria Piwko, zastępca przewodniczącego rady miejskiej Częstochowy Maciej Wawżkiewicz, inni pracownicy samorządów, oraz konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, goście z różnych miast Ukrainy – zjechali się, by uhonorować słynne na cały świat miasteczko Berdyczów z pięknym Sanktuarium Maryjnym.

Świętowanie Dni Kultury Polskiej połączono z świętowaniem Dnia Młodzieży oraz Dnia Miasta. Wśród ponad 20 imprez, poświęconych tym uroczystościom, warto wymienić otwarcie Klasztora Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, otwarcie Placu Siedleckiego a także koncert galowy z udziałem artystów z Polski a także miejscowych polskich zespołów artystycznych.

– W Siedlcach jest ulica Berdyczowska, nie mogliśmy nie odwzajemnić się nadaniem jednemu z centralnych placów Berdyczowa nazwy Siedlecki – zwrócił się podczas otwarcia nowego miejsca odpoczynku dla berdyczan praktycznie przy samym wjeździe do miasta, burmistrz Wasyl Mazur.

Powitać gości z Polski zebrało się całe miasto. A nowy plac 29 czerwca lśnił oraz przyciągał wzrok odnowionymi ławeczkami, drogowskazami oraz przyjazną atmosferą pojednania dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego.

Prezydent miasta Siedlce pokłada nadzieję na młodzież – Właśnie przez młodzież musimy podtrzymywać nasze stosunki. Z roku na rok rośnie ilość uczniów, którzy w ramach wymiany szkolnej odwiedzają Siedlce oraz Berdyczów. Nasze miasta, nasze narody są jak bracia, otwierajmy się nie tylko na współpracę kulturalną ale także i gospodarczą. Berdyczów traktujemy tak samo, jak i inne nasze miasta partnerskie – w Niemczech, Włoszech, Słowacji oraz Łotwie – podsumował Wojciech Kudelski.

Kulminacją otwarcia placu stała się kompozycja taneczna, wykonana przez utalentowaną młodzież miasta. W trakcie wykonania tańca, dzieci na całą szerokość placu rozciągnęli symboliczną wstążkę, którą wspólnie przecięli burmistrz Berdyczowa, Prezydent Siedlec oraz konsul generalny RP w Winnicy.

Klasztor Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, który znajduje się za kościołem św. Barbary, 29 czerwca doczekał się oficjalnych dokumentów na prawo własności. Te dokumenty przekazał na ręce zakonnic burmistrz Wasyl Mazur. Warto wspomnieć i podziękować dobroczyńcom z Polski oraz Ukrainy, dzięki którym powstał ten klasztor i za krótkie 3 lata od początku budowy jest gotowy pełnić swoją funkcję.

Uhonorowała swą obecnością otwarcie klasztoru także przełożona zakonu Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Przedstawiciele polskich samorządów prezentowali zakonnicom reprodukcję pięknego obrazu El Greko treści religijnej, oryginał której mieści się w Siedlcach. A także figurę św. Marcina, opiekuna miasta Jawora, książki i… pralkę, żeby siostry miały dostatecznie czasu na modlitwę.

Słowa przywitania do gospodarzy klasztoru a także obecnych gości skierował biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Skomarowski – Siostry Niepokalanego Serca już 27 lat służą Bogu i ludziom w Berdyczowie, nowy klasztor pomoże im jeszcze lepiej realizować swoje powołanie.

Finałowy koncert galowy odbywał się na centralnym placu miasta, gdzie jeszcze stoi pomnik Lenina, co prawda odwrócony do sceny plecami. Podziękowanie władzom Berdyczowa i obwodu za wsparcie miejscowych Polaków w odrodzeniu polskiej kultury, tradycji i religii wysłowili goście z Polski. Ukraińska strona wzajemnie podziękowała Polakom za liczne zaproszenia do Polski a także wsparcie merytoryczne i finansowe wielu projektów, związanych z odrodzeniem obiektów dziedzictwa kulturalnego na terenie Berdyczowa i rejonu. Po krótkiej części oficjalnej, polscy i ukraińscy artyści dowiedli, że Polska i Ukraina nie różnią się aż tak bardzo, przecież obydwa narody łączy wspólna historia i powiązania rodzinne.

Alina Zielińska,

Zdjęcia Tania Paszkiewicz

Zdjęcia z Dni Kultury Polskiej

{morfeo 351}

oraz wideo

{youtube}ETFB5kWT0EU{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code