Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jarosława Pawluk prezentowała nową zbiórkę piosenek „Piosenny sad”

Jarosława Pawluk prezentowała nową zbiórkę piosenek „Piosenny sad”

22 lipca 2013 roku w Naukowej Bibliotece Obwodowej im. Olżycza odbyła się prezentacja kolejnej książki poetki, tłumaczki, działaczki polonijnej p. Jarosławy Pawluk.

Tym razem miłośnikom jej talentu poetyckiego przedstawiona została zbiórka pieśni pt. „Piosenny sad”. Zbiórka zawiera trzy bloki – pieśni autorstwa Pani Jarosławy w języku polskim i ukraińskim, drugi – pieśni w języku ukraińskim, oraz trzeci – pieśni do słów Marii Konopnickiej, przetłumaczone na język ukraiński oraz Łesi Ukrainki przetłumaczone na język polski. Opracowanie muzyczne wykonał kompozytor Włodzimierz Olszewski z miasteczka Brody na Lwowszczyźnie. Zbiórka ukazała się przy wsparciu Domu Polskiego w Żytomierzu.

Na prezentację przybyli liczni goście i przyjaciele Pani Jarosławy. Spotkanie rozpoczęło się z wykonania utworu „Mamine słoneczko” przez jedną z uczennic kompozytorki Łarysy Bojko. Prezentacje zaszczyciła swoją obecnością również Olga Żarowska – śpiewaczka operowa ze Lwowa, która przyjechała specjalnie na zaproszenie Jarosławy Pawluk. Małą ojczyznę żytomierskiej poetki (Galicję) reprezentował Igor Stech – wykładowca liceum sztuki w miasteczku Brody oraz jego córeczka Anna.

Na początku XX wieku w Lubarze działał polski zespół wokalny pod kierownictwem Ludmiły Budim. Opiekunką zespołu była Jarosława Pawluk. Obecnie pani Ludmiła mieszka w Chmielnickim, wykłada na uniwersytecie, ale odległość nie przeszkodziła jej w przyjeździe do Żytomierza i zaśpiewania dla swej dawnej koleżanki. Pani Budim podjęła się wyzwania wykonać przed publicznością jednego z najlepszych utworów Pawluk – tryptyku „Katyński Las”. Fortepianowy akompaniament zapewniła Irena Pawluk – wykładowca muzyki z Kijowa.

Niespodzianką święta stał się występ artysty z Lubara Włodzimierza Odenczuka, który zaśpiewał nieoficjalny hymn swojego miasta, napisany też przez Jarosławę Pawluk.

Na spotkaniu zjawili się przedstawiciele władz rejonowych miasteczka Lubar, aktywiści polskiego środowiska Żytomierza oraz przyjaciele Pani Jarosławy.

Julia Wiśniewska

Zdjęcia z prezentacji

{morfeo 368}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *