Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Janusz Korczak oraz Irena Sendler zostali uhonorowani w stolicy Wielkiej Brytanii

Janusz Korczak oraz Irena Sendler zostali uhonorowani w stolicy Wielkiej Brytanii

Fot. Londynek.net

Londyńska społeczność żydowska 12 lipca uhonorowała postacie, które zasłużyły się pomocą Żydom podczas Holokaustu, w tym Irenę Sendler i Janusza Korczaka, odsłaniając poświęcone im tablice na cmentarzu Hoop Lane na północy miasta.

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasadorowie Polski i Izraela w Wielkiej Brytanii, uratowana z Holokaustu przez metropolitę kijowsko-halickiego Andrzeja Szeptyckiego przyjaciółka Ireny Sendler i działaczka na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego Lili Pohlmann a także uczestnicy Kindertransportu i córka Wintona, Barbara.

Ceremonia została zorganizowana przez West London Synagogue. W jej trakcie zaprezentowano sześć nowych tablic poświęconych – oprócz Polaków – także m.in. królowi Danii Chrystianowi X, organizatorowi transportu żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii sir Nicholasowi Wintonowi oraz uznanemu za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata chińskiemu dyplomacie w Wiedniu Ho Feng-Shanowi.

Ambasada RP w Londynie zaznaczyła w przesłanym PAP komunikacie, że do odsłonięcia tablic doszło w ramach obchodów Roku Ireny Sendler, który jest okazją do rozpowszechnienia historii życia Sendler i do propagowania wśród Brytyjczyków heroicznych czynów pozostałych 6705 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Irena Sendler, wraz z innymi działaczami polskiej organizacji podziemnej „Żegota”, udzieliła pomocy ok. 2,5 tysiącom Żydom podczas II wojny światowej.
Janusz Korczak założył i prowadził w latach 1912-1942 Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem. Pomimo możliwości ratunku zginął wraz z podopiecznymi w komorze gazowej w Treblince w sierpniu 1942 roku.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 16.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code