Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jan Potocki z Uładówki, polsko-ukraińska współpraca samorządów, imprezy polskiej mniejszości – pod lupą październikowego Słowa Polskiego

Jan Potocki z Uładówki, polsko-ukraińska współpraca samorządów, imprezy polskiej mniejszości – pod lupą październikowego Słowa Polskiego

W najnowszym wydaniu gazety Słowo Polskie można przeczytać o najciekawszych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Ukrainy i dotyczyły relacji polsko-ukraińskich, polskiej historii i kultury oraz wydarzeń, organizowanych przez polskie organizacje społeczne. Ich ilość przekracza ponad 300.

Rok 2021  jest ważny z powodu obchodów 400-lecia zwycięskiej bitwy Polaków i Kozaków z Turkami pod Chocimiem. Przypomnienie tego wydarzenia znalazło się na pierwszej  i trzeciej stronie miesięcznika (prezentacja tematycznej gry planszowej).
Duża liczba imprez, koncertów i wycieczek związanych z polskimi kulturą i tradycją przypadła w tym roku na wrzesień. Głównym tego powodem był spadek epidemii koronawirusa i początek roku szkolnego. Przed kolejnymi obostrzeniami miejscowi Polacy zdążyli jeszcze wziąć udział w Dniach Kina Polskiego w Winnicy (1), Dyktandzie z Języka Polskiego (3), Festiwalu Kultury Polskiej w Żytomierzu (4), wystawie o Kopciuszku w Barze (5), wycieczkach do Międzyboża i Warszawy (6) a nawet – turnieju Marka Bezruczki w Równem.

Jak zawsze w gazecie znalazły się wzmianki o sytuacji kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, oraz o inicjatywach polskiego MSZ związanych z rozwojem lokalnym i dwustronnej współpracy.

Redakcja,  mw 2 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *