Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jan Paweł II – najbardziej znany i pamiętany Polak na Podolu

Jan Paweł II – najbardziej znany i pamiętany Polak na Podolu

6 kwietnia w niedzielny poranek winniccy Polacy i inni mieszkańcy tego miasta licznie zgromadzili się w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej (często nazywanym także kościołem kapucynów, ze względu na gospodarujących tutaj Braci Mniejszych) by wspólnie pomodlić się z w intencji błogosławionego Jana Pawła II w dziewiątą rocznicę jego śmierci.

Polska Msza, celebrowana w tym dniu przez Mirosława Cybulskiego, rektora Międzynarodowego Misyjnego Diecezjalnego Seminarium Duchownego „Redemptoris Mater” była poświęcona także rychłej kanonizacji Karola Wojtyły, która jest zaplanowana na 27 kwietnia. Ksiądz Mirosław przypomniał o potwierdzonym przez Watykan cudownym uzdrowieniu Floribeth Mory Diaz, która modliła się do Jana Pawła II w czasie jego beatyfikacji. Po badaniu lekarskim stwierdzono, że u niej znikł nieoperacyjny tętniak mózgu, medycyna nie mogła wyjaśnić tego fenomenu. W lipcu 2013 roku papież Franciszek podpisał dekret uznający cud, który stał się podstawą kanonizacji.

O uzdrowieniach i innych łaskach otrzymanych za pośrednictwem modlitwy i szczerej wiary przypomina także czytanie z Ewangelii według św. Jana, które przypadło na niedzielę 6 kwietnia. Wskrzeszenie Łazarza i słowa Jezusa : „Ojcze, dziękuję Ci, żeś Mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty mnie posłał” przypomina także postawę pokornego wobec woli Ojca Karola Wojtyły. Dzięki jego nieustającej modlitwie także dziś i jutro będą odbywały się kolejne uzdrowienia i nawrócenia a promowany i rozpowszechniany przez Jana Pawła II ruch ekumeniczny owocuje w głębszej współpracy wspólnot chrześcijańskich, co szczególnie widać na Ukrainie.

Mszę świętą zaszczycili swoją obecnością konsulowie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Krzysztof Świderek i Sylwester Rudy. Po Mszy w dolnej sali kościoła kapucynów młodzież z Konfederacji Polaków Podola recytowała wiersze patriotyczne polskich poetów, dodatkowo upiększając podniosłą uroczystość.

Jerzy Wójcicki, bwp

 


Zdjęcia z Mszy

{morfeo 542}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code