Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jakie nieodpłatne materiały edukacyjne oferuje ORPEG?

Jakie nieodpłatne materiały edukacyjne oferuje ORPEG?

Uprzejmie informujemy, że Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) przygotował informację o dostępnych w Internecie, nieodpłatnych materiałach edukacyjnych  pozostających w gestii Ośrodka, skierowanych do nauczycieli i uczniów szkół polonijnych.

Jako największą bazę bezpłatnych materiałów ORPEG podaje portal „Włącz Polskę” (http://www.wlaczpolske.pl/). Celem zamieszczonego na tej stronie podręcznika internetowego jest ułatwienie uczniom szkół polonijnych podtrzymywania kontaktów z Krajem, naukę języka polskiego, historii, kultury i geografii Polski.

W ramach programu „Włącz Polskę” powstały gotowe zestawy materiałów edukacyjnych:

– do edukacji wczesnoszkolnej (program „Rok Polski” dla uczniów w wieku 5-7 lat, 7-8 lat oraz 8-9 lat),
– do nauki języka polskiego (program „Lubię Polskę” dla uczniów w wieku 10-13 lat, program „Moja polska kulturoteka” dla uczniów w wieku powyżej 14 lat),
– do nauki wiedzy o Polsce (program „Z historią i geografią Polski za pan brat” dla uczniów w wieku 10-13 lat oraz program „Skąd jesteśmy? Ziemia przodków, jej historia i współczesność” dla uczniów w wieku powyżej 14 lat) oraz
– atlasy historyczne (dla uczniów w wieku 10-13 lat oraz powyżej 14 lat).

Zasoby dydaktyczne można pozyskać również na profilu ORPEG na YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=o79LE_karL8). Jest to cykl filmów animowanych o historii Polski, które można wykorzystać do pracy na lekcjach, jak również polecić do samodzielnej nauki.

Innym istotnym źródłem materiałów dydaktycznych są warsztaty i szkolenia on-line prowadzone przez Polonijne Centrum Nauczycielskie ORPEG, podczas których nauczyciele są wyposażani w tematyczne pomoce edukacyjne.

Jednocześnie pragnę poinformować, że Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi platformę z zasobami elektronicznymi dostępnymi bezpłatnie pod adresem https://epodreczniki.pl. Dostęp do materiałów dotyczy zarówno treści literackich, historycznych, geograficznych, jak i wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych.

Materiały powinny się cieszyć szczególnie dużym zainteresowaniem w środowiskach polonijnych, w których nie występuje edukacyjna oferta nauki języka polskiego skierowana do dzieci i młodzieży.

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o szerokie promowanie dostępnych, bezpłatnych materiałów edukacyjnych umożliwiających podtrzymywanie nauki języka polskiego, szczególnie w kontaktach z organizacjami polonijnymi oraz ośrodkami nauki języka i w języku polskim na całym świecie.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 8 marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code