Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jak to jest na egzaminie na Kartę Polaka? Dołbyski wywiad z panem Wiktorem

Jak to jest na egzaminie na Kartę Polaka? Dołbyski wywiad z panem Wiktorem

W drugiej połowie stycznia w Dołbyszu z okazji świętowania 50. lecia kanonizacji św. Wincentiego Pallottiego przebywał konsul RP Damian Ciarciński. Przed uroczystą mszą on zdążył przyjąć grupę Polaków, ubiegających się o dokument, potwierdzający przynależność do narodu polskiego – Kartę Polaka. Z jednym z tych Polaków, panem Wiktorem, udało nam się porozmawiać od razu po tym, jak skończył on rozmowę z kierownikiem wydziału Współpracy z Polakami w winnickim KG RP:

Red.: Panie Wiktorze, jak Panu udał się egzamin dzisiaj?

Wiktor: Uważam, że dobrze.

Red.: Może Pan krótko opowiedzieć o swoich wrażeniach po rozmowie z konsulem?

Wiktor.: Oczywiście. Rozmawialiśmy z konsulem o różnych sprawach –  skąd jestem, czym się zajmuję, jaką mam rodzinę, skąd pochodzę. Byłem zdumiony, że z taką dokładnością i powagą konsul postawił się do rozmowy, no i mnie samego zadziwiło, że tak dużo znam po polsku i o Polsce.

Red.: Jak Pan się czuje po tym egzaminie-rozmowie? Czy nie myśli Pan, że zaliczył jeden z kolejnych etapów życiowych, że, coś poważniejszego w życiu się Panu udało?

Wiktor.: Jak najbardziej.

Red.: Jak Pan myśli, do czego może przydać się Panu Karta Polaka?

Wiktor.: Myślę, że ona pomoże mi trochę zbliżyć się z moją rodziną w Polsce, bo mam tam wujków, moja  żona też ma tam rodzinę. Powiem przy okazji, że żona już ma Kartę Polaka. Zmierzamy teraz, jako rodzina, razem w jednym kierunku.

Red.: A czy macie dzieci z żoną? I w jakim wieku?

Wiktor.: Mamy dziecko, które niedługo skończy 2 latka.

Red.: A wie Pan, że można złożyć dokumenty i na dziecko, żeby ono też otrzymało Kartę Polaka?

Wiktor.: Nie, nie wiedziałem.

Red. Chyba powinna być informacja o tym na stronie Konsulatu. Na wniosek jednego z rodziców można w obecności drugiego rodzica złożyć wniosek na Kartę Polaka dla dziecka, które nie osiągnęło jeszcze wieku 18 lat. To znaczy, że za miesiąc, czy dwa, przed odbieraniem w Winnicy swojej Karty Polaka, może Pan umówić się z konsulem na spotkanie, by złożyć wniosek na Kartę Polaka dla dziecka.

Wiktor.: Dziękuję za informację.

Red.: My też dziękujemy Panu za udzielenie gorącego wywiadu od razu po egzaminie na Kartę Polaka i życzymy, by po otrzymaniu tego dokumentu potrafił Pan wykorzystać wszystkie jego atuty…

Jerzy Wójcicki, opracowanie nagrania – Ania Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code