Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jak przekonać się do chodzenia na roraty?

Jak przekonać się do chodzenia na roraty?

Według tradycji roraty to poranna Msza święta o wschodzie słońca. Dzisiaj coraz częściej czas kiedy odbywają się roraty jest przenoszony na czas wieczorny.

Ale, między innymi, także na Ukrainie nie brakuje zabieganych rodziców oraz zajętych szkołą dzieci, którzy z wielką chęcią stają o 5 lub 6 nad ranem by z lampionem w ręku głębiej przeżywać Adwent.

Adwent to unikatowy czas oczekiwania i przygotowania się do przeżycia Bożego Narodzenia. A roraty są Mszą św. celebrowaną ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Tradycyjnie była to Msza sprawowana o poranku i w wielu parafiach dalej tak jest. Sama nazwa “roraty” pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – Rorate caeli desuper – “Spuśćcie rosę, niebiosa”. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach – zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu “Chwała na wysokości Bogu”. Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia – wyłącznie podczas Rorat!

Symbolika światła jest w chrześcijaństwie bardzo bogata. Na roratach zapala się dodatkową świecę – roratkę, która symbolizuje obecność czuwającej Maryi. Uczestnicy rorat mają zapalone świece lub lampiony, które nawiązują do czuwającej Maryi. Dzieci są szczególnie serdecznie zapraszane przez duszpasterzy. Ale oczywiście nie tylko dzieci są jedynymi uczestnikami tych Mszy. Najpiękniejszym sposobem przeżycia rorat jest przeżycie ich z całą rodziną. Roraty są Mszą dla wszystkich.

Adwent to okres pobożnego i radosnego oczekiwania. Warto więc w tym bardzo krótkim czasie trochę się zatrzymać i nie dać się ponieść atmosferze Bożego Narodzenia, zanim te święta faktycznie się zaczną. Czuwanie wypracowuje piękne cechy: pracę nad sobą, gotowość na spotkanie Pana z czystym sercem. Dlatego warto przeżyć Adwent uczestnicząc w roratach, przystąpić do Sakramentu Pokuty, czy wziąć udział w rekolekcjach i mszach roratnich.

Bardzo wielką popularnością cieszą się msze roratnie w kościele Ducha Świętego w Winnicy. W okresie Adwentu 2018 księża i siostry zakonne organizują dodatkowe motywacje dla młodzieży, jak np. zbieranie elementów szopki bożonarodzeniowej lub przylepianie osobiście na specjalną tabliczkę nalepki, potwierdzającą obecność na Mszy.

Dla rodzin katolickich, które wspólnie przeżywają okres Adwentu, roraty są dobrą okazją by po wspólnych trudach budzenia się o poranku i modlitwach z większą radością zasiąść kilka tygodni później przy wigilijnym stole i z prawdziwą radością powitać Narodzenie Syna Bożego.

Słowo Polskie na podstawie informacji deon.pl, fot. Sergiusz Olijnyk, 17 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *