Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jadą goście z Podola do Mrągowa!

Jadą goście z Podola do Mrągowa!

W dniu 18 sierpnia — po trzyletniej przerwie — artyści podolskiego Baru wyruszyli w podróż artystyczną do Mrągowa,miasta położonego na wybrzeżu malowniczego jeziora Czos w województwie warmińsko-mazurskim.

Mimo trudnej sytuacji w Ukrainie,która złożyła się wskutek wojny z Rosją, zespoły artystyczne działające przy Domu Polskim w Barze nie wstrzymały swojej działalności.

Tym razem na XXVII Festiwal Kultury Kresowej udał się zespół taneczno- folklorystyczny „Aksamitki” z bogatym repertuarem pieśni i zabaw ludowych zarówno polskich jak i ukraińskich. Kierownikiem wokalnym zespołu jest pani Helena Szynelowa, zaś tańców uczy młodych artystów pani Inna Miedwiediewa. Bardzo ważnym elementem programu „Aksamitek” jest żywa muzyka w wykonaniu towarzyszącej śpiewowi kapeli, kierownikiem której jest pani Natala Matwijenko. Udział w festiwalach poprzedza ciężka praca w trybie non stop: próby na scenie, poszukiwania odpowiednich motywów, aby występ zainteresował publiczność. Ale właśnie taka praca daje satysfakcję osobom twórczym, fascynującym się folklorem.

W Koncercie Galowym wystąpiły zespoły z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Festiwal mrągowski pielęgnuje tradycje Kresów Wschodnich I RP — regionu, z którego wywodzi się znaczna część rodzin żyjących dziś na Warmii i Mazurach. Dla mnie natomiast podróż do Mrągowa jest związana z historią mojej własnej rodziny, ponieważ moi przodkowie Godziszewscy osiedlili się na Podolu wskutek migracji sporej części Polaków (przesiedlenia całych pokoleń z terenów Mazur i północnej części Polski). Jestem przekonana, że korzeni mojego dziadka Henryka Godziszewskiego trzeba szukać w miejscowości Godziszewo w powiecie wolsztyńskim.

W tym roku w Mrągowie śpiewaliśmy i tańczyliśmy dla Pokoju. Nasze uczucia i przeżycia podczas koncertu trudno przekazać słowami. Sprzyjała temu fantastyczna atmosfera na widowni. Jak powiedziała prowadząca koncert Anna Adamowicz — „każdy z nas przetrwa, jeżeli nie będzie odcinał się od swoich korzeni…”. Te słowa powinny być mottem spotkań festiwalowych w Mrągowie.

W imieniu własnym oraz w imieniu wszystkich licznych uczestników Festiwali Mrągowskich pragnę powiedzieć: „Dziękuję Ci Polsko za Twe Serce i za Twą otwartość, za to, że pamiętasz o swoich dzieciach rozsianych po całym świecie i ich potomkach”.

Małgorzata Miedwiediewa, Bar, 6 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code