Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku….”w Winnicy

„Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku….”w Winnicy

Winnica już po raz ósmy skupia miłośników języka polskiego na Ogólnoukraińskim Dyktandzie z Języka Polskiego, które odbyło się w tym mieście w dniu 18 września 2021 roku. Na Dyktando przybyło ponad 130 osób z Winnicy i Żmerynki, Berdyczowa i Chmielnika.

W zainicjowanym przez Fundację Wolność i Demokracja projekcie przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział uczestnicy w wieku od 10 do 61 lat. Wśród uczestników byli uczniowie, studenci, osoby dorosłe mające polskie pochodzenie oraz miłośnicy języka polskiego.

Jak co roku organizatorami wydarzenia w Winnicy były Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy, który tradycyjnie ufundował nagrody książkowe dla zwycięzców dyktanda.
Pisanie dyktanda poprzedziło wykonanie hymnów państwowych Polski i Ukrainy oraz słowa powitalne konsula generalnego pana Damiana Ciarcińskiego. Zwracając się do uczestników pan konsul podkreślił znaczenie przedsięwzięcia dla rozwoju języka i kultury polskiej w winnickim okręgu konsularnym, uchylił rąbka tajemnicy i poinformował uczestników o temacie dyktanda i oczywiście życzył wszystkim uczestnikom połamania pióra. Przywitał uczestników także rektor Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego – pan Wiktor Biliczenko, który po raz kolejny gościnnie zaprasza uczestników w ściany swojej uczelni. Prezes Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” pani Maria Kozyrska-Mazur zaznaczyła, że kolejna edycja Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie ma na celu promocję nauki języka polskiego, oraz wyróżnienie osób, które wykażą się bardzo dobrą znajomością ortografii i interpunkcji języka polskiego.

Tegoroczny tekst był poświęcony 100-leciu od dnia urodzin wybitnego polskiego fantasty Stanisława Lema, który urodził się w 1921 roku we Lwowie. Lem interesował się cybernetyką, technologią, kosmosem i literaturą. Pod pseudonimem zaczął pisywać recenzje książek naukowych dla miesięcznika „Życie Nauki”. Od roku 1956 roku nastąpił złoty okres twórczości Lema, w którym powstały jego najwybitniejsze powieści i opowiadania science-fiction, m.in.: „Dialogi”, „Śledztwo”, „Eden”, „Solaris”, „Powrót z gwiazd”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Niezwyciężony” oraz zbiory „Dzienniki gwiazdowe”, „Księga robotów”, „Inwazja z Aldebarana”, „Bajki robotów”, „Summa technologiae”, „Cyberiada”. Lem zmarł w 2006 roku w Krakowie. Pisarz zasłynął przede wszystkim jako twórca polskiej fantastyki. Jego książki zostały przełożone na 41 języków.

Tekst dyktanda odczytała pani Lidia Paulukiewicz, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Winnicy przez ORPEG. Obecni byli nauczyciele, prezesi oraz członkowie organizacji polskich. Po napisaniu dyktanda komisja przystąpiła do sprawdzania prac, a uczestnicy zostali zaproszeni na przerwę kawową i coś słodkiego. Po zakończeniu pracy komisji i wyłonieniu zwycięzców zostały ogłoszone wyniki w różnych kategoriach:

Kategoria „Dzieci i Młodzież” (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18):

1. Miejsce i tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Weronika Małyk
(16 lat, Konfederacja Polaków Podola – Winnica)
2. Miejsce – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Zofia Ciarcińska
(15 lat, Szkoła AIST – Winnica)
3. Miejsce – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymała Arina Medwiedewa (17 lat, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”)

Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie w Winnicy w 2021 roku została Maria Wilczyńska, 10 lat (Chmielnicki Miejski Związek Polaków im. Władysława Reymonta).

Kategoria „Dorośli”:

1 miejsce – Olesia Korol (Winnica),
2 miejsce Nazarii Honczarenko (Winnica),
3 miejsce – Zachar Pyłypak (Winnica).

Prezent książkowy dla Seniora otrzymała pani Walentyna Obertyńska (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków).

Zwycięzcy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami i upominkami ufundowanymi przez Fundację „Wolność i Demokracja”, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Konsulat Generalny RP w Winnicy. Były to przenośny twardy dysk, web-kamery, action-kamera, power-bank, słuchawki bezprzewodowe, pen-drive, piękne książki i audiobooki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i zeszyt.

Działanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wspólnego święta języka polskiego, a przede wszystkim to – Fundacja Wolność i Demokracja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Konsulat Generalny RP w Winnicy, Gazeta i portal internetowy „Słowo Polskie”, organizacje polonijne obwodu winnickiego oraz szkoły, w których dzieci uczą się języka polskiego, Winnicki Narodowy Techniczny Uniwersytet. Zdjęcia – Aleksy Mazur.

Gratulujemy zwycięzcom, ich nauczycielom oraz wszystkim uczestnikom Dyktanda i zapraszamy znów za rok!!!

Eugenia Mazur – Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 26 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *