Jesteś tutaj: Home » Inne » Iwano-Frankowska Rada Obwodowa zaapelowała o zmianę nazwy Federacji Rosyjskiej na Moskowię

Iwano-Frankowska Rada Obwodowa zaapelowała o zmianę nazwy Federacji Rosyjskiej na Moskowię

Fot. https://www.facebook.com/orada.if.ua/

Deputowani Iwano-Frankowskiej Rady Obwodowej wezwali Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Radę Najwyższą do przywrócenia historycznej sprawiedliwości i oficjalnej zmiany nazwy Federacji Rosyjskiej na Moskowię. Odpowiedni komunikat znalazł się na stronie samorządowej w sieci Facebook.

W tekście apelu można przeczytać, że północno-wschodni sąsiad nie tylko świadomie i jednoosobowo przywłaszczył sobie europejskie tradycje Rusi Kijowskiej, kradnąc wielkość dziedzictwa Kijowa, ale także bezprawnie i bez obiektywnych podstaw historycznych wykorzystuje nazwę państwową i geograficzną – „Rosja”.

„Państwowość moskiewska narodziła się i umocniła w okresie Złotej Ordy, w granicach państwa mongolsko-tatarskiego. Świat znał ją wówczas wyłącznie jako Moskwę, co potwierdzają liczne mapy geograficzne i atlasy XV- XVIII w. Państwo moskiewskie było powszechnie nazywane Moskowią. Dopiero w 1713 r. Piotr I wydał dekret dyplomatyczny, aby zmienić jej nazwę na Rosję lub „Państwo Rosyjskie”, i potwierdził tę nazwę, ogłaszając Moskwę imperium w 1721 r. Dlatego też, aby uzasadnić sukcesję nazwy „rosyjski” od Rusi Kijowskiej, zaistniała pilna potrzeba napisania historii Moskowii na nowo, co uczyniła już Katarzyna II. Uczyniono to z powodów politycznych, aby przyjąć europejskie wartości i tradycje światopoglądowe Rosji,przecież samo państwo moskiewskie było budowane i funkcjonowało przez wieki na zupełnie innych podstawach – koczowniczej azjatyckiej kulturze politycznej, z jej ekspansją, zagarnianiem obcych ziem i brutalną dyktaturą…” – czytamy w dokumencie.

W apelu zaznaczono również, że księstwo moskiewskie, przywłaszczając sobie z samej nazwy dziedzictwo średniowiecznej Rusi Kijowskiej, jednocześnie zgłaszało pretensje do terytorium Ukrainy. Potwierdza to cała historia stosunków Ukrainy z Moskwą.
Szefowa Komisji ds. Kultury i Duchowości Maryana Hrynechko zaznacza, że apel ten był przygotowany jeszcze przed rosyjską inwazją w dniu 24 lutego, ale potem został przełożony jako chwilowo nieaktualny.

Obecnie, biorąc pod uwagę dyskusje społeczne na ten temat, postanowili do niego wrócić. Większość posłów obecnych na sali głosowała „za”. Wezwali do przywrócenia sprawiedliwości historycznej i dalszego używania nazwy „Moskowia” zamiast „Rosja” i „Federacja Rosyjska” na szczeblu państwowym, oficjalnym, publicznym, a także w środkach masowego przekazu na terytorium Ukrainy. Obywateli Federacji Rosyjskiej należy nazywać „Moskowitami”.

Słowo Polskie za: Strona Iwano-Frankowskieо RO w sieci Facebook, 10 grudnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code