Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » IV Biesiada Polonistyczna we Lwowie

IV Biesiada Polonistyczna we Lwowie

W dniu 5 października br. we Lwowie odbyło się spotkanie Stypendystów programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja (2019)”, realizowanego przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W tym roku spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji 15-lecia Katedry Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, która odbywała się w dniach 4-6 października br. pt.: „Polonistyka w świetle tradycji i wyzwań współczesności”.

Stypendyści przybyli z różnych miast Ukrainy: Berdiańska, Kijowa, Żytomierza, Lwowa, Łucka, Drohobycza.

Rozpoczęło się spotkanie z omówienia działań, które zostały podjęte w czasie realizacji tego programu w latach 2015-2019, m.in. to: warsztaty metodyczne; pomoc materialna; stypendia; koordynacja działań polonistyk, bibliografia; kursy certyfikatowe; książka dla studenta.

W czasie naszego spotkania przedstawiono ciekawe prace i wyniki prowadzonych badań przygotowanych przez Stypendystów. W większości dotyczyły one własnych badań oraz opisania wyników badań nad językiem polskim i kulturą polską na Ukrainie. Z Żytomierza udział w projekcie wzięły Olena Denysewycz z pracą „Polski język i kultura w językowym obrazie świata Ukraińców” i Walentyna Jusupowa przedstawiając pracę „Drukarnie Polskie w Żytomierzu w XIX wieku”.

Dziękuję serdecznie koordynatorowi projektu Panu Jerzemu Kowalskiemu, za spotkanie, za dobre rady, stypendystom – za ciekawie spędzony czas we wspólnym gronie, a Fundacji „Wolność i Demokracja” po pomysł i kontynuację tego projektu.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 9 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code