Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Iran przełożył odpowiedzialność za zestrzelenie ukraińskiego Boeing na obsługującą załogę

Iran przełożył odpowiedzialność za zestrzelenie ukraińskiego Boeing na obsługującą załogę

Załoga obsługująca system kierowanych rakiet ziemia-powietrze ponosi całkowitą odpowiedzialność za zestrzelenie przez Gwardię Rewolucyjną w styczniu ukraińskiego samolotu pod Teheranem.

Takie wnioski można wyciągnąć z raportu Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. Według władz irańskich „ich siły zbrojne nieintencjonalnie zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie >>ludzkiego błędu<<”.
W raporcie stwierdzono, że system kierowanych rakiet ziemia-powietrze przeniesiono i nie został on odpowiednio ustawiony. Obsługujący go żołnierze nie mogli skomunikować się z centrum dowodzenia, błędnie zidentyfikowali lot cywilny jako zagrożenie i dwukrotnie oddali ogień bez uzyskania zgody dowódców. W raporcie nie podano, dlaczego przesunięto system.

Iran zestrzelił samolot rosyjskim systemem Tor, w NATO oznaczonym jako SA-15.

W 2007 r. Iran odebrał z Rosji 29 jednostek Tor-M1 na podstawie umowy o wartości szacowanej na 700 mln USD.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony w okolicach Teheranu. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Słowo Polskie za: TVP, 13 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *