Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Integracja przez śpiew

Integracja przez śpiew

W ostatnią niedzielę października w bibliotece Timiriaziewa dwie woluntariuszki z Polski i Ukrainy, Katarzyna Gach i  Julia Winnickaja, pracujące w Winnicy, zorganizowały wieczór polsko-ukraińskiej piosenki, podczas którego w atmosferze biesiady za wspólnym stołem bawili się mieszkańcy Winnicy, uczestnicy Polskiego Klubu, prowadzonego przez jedną z nich.

Impreza odbyła się w formacie nieformalnego spotkania przyjaciół, którzy zebrali się by pośpiewać i rozluźnić we wspólnym gronie. Katarzyna i Julia specjalnie dobrały taki repertuar, który zaprezentował wspólne korzenie obydwu kultur – polskiej i ukraińskiej. Kolejnym zadaniem i zarazem wyzwaniem była nauka języka polskiego na przykładzie tekstów polskich piosenek. Każdą piosenkę tłumaczono. Pod  koniec spotkania najaktywniejsi jego uczestnicy otrzymali nagrody – książki o leksykonie muzycznym Kielecczyzny.

W Winnicy mało kto wie o Maryli Rodowicz czy Lwowskich Batiarach, przedstawicielach polskiej subkultury na Kresach. Organizatorki zaprezentowały gościom także współczesne brzmienie polskiej muzyki i obiecali, że takie imprezy na stale zagoszczą w życiu kulturalnym miłośników kultury polskiej Podola.

Współorganizatorami wieczoru polsko-ukraińskiej piosenki była winnicka organizacja społeczna „Europejskie Centrum Informacji Kreatyw” oraz zarząd Biblioteki im. Timiriaziewa.

Wiktoria Draczuk

GK

 


 

 


 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code