Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Indeks na uniwersytet dla laureatów II edycji Olimpiady Historii Polski na Ukrainie 2017/2018

Indeks na uniwersytet dla laureatów II edycji Olimpiady Historii Polski na Ukrainie 2017/2018

Olimpiada Historii Polski na Ukrainie to bezprecedensowe przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej (od 15 do 17 roku życia, z klas IX, X oraz XI ukraińskiego systemu nauczania), zamieszkałej i uczącej się na terenie Ukrainy.

W dniach 1-3 lipca 2018 r. odbył się III etap II edycji Olimpiady Historii Polski na Ukrainie 2017/18. Zwycięzcami II edycji Olimpiady zostało dwóch uczniów Szkoły ogólnokształcącej nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny, Daniel Hymon i Bogusław Chodakowski, oraz wolontariuszka Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwska, Danuta Stefanko.  Tytuł laureata uzyskało czworo uczniów, a siedmioro tytuł finalisty Olimpiady Historii Polski na Ukrainie.

Wyniki zostały ogłoszone podczas Gali finałowej Olimpiady, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim przez Przewodniczący Komitetu Głównego Dr hab. Andrzeja Korytko. Laureaci, finaliści oraz nauczyciele przygotowujący ich do Olimpiady, otrzymali dyplomy z rąk Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagrody główne wręczał laureatom Prof. Marek Witold Sioma, Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma przekazał wszystkim nagrodzonym zestawy edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, a przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracji, Prezes Robert Czyżewski i Sekretarz Lila Luboniewicz, upominki oraz nagrody rzeczowe, w tym książkę GRYF Jarosława Wróblewskiego od Wydawnictwa Fronda.

Komitet Główny Olimpiady, w porozumieniu z Uniwersytetem im. Marii Curie-Skłodowskiej, doceniając wyrównany wysoki poziom przygotowania uczestników postanowił przyznać nagrodę główną, w postaci indeksu na Uniwersytet, wszystkim laureatom Olimpiady, co było bardzo miłym zaskoczeniem dla pozostałych laureatów.

Po części formalnej uroczystości, całość zebranych kontynuowała spotkanie na tarasie pałacowych ogrodów, gdzie była okazja do bezpośrednich rozmów oraz zdjęć. Podczas pobytu w Warszawie uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić Warszawę oraz spotkać się z Marszałkiem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Panem Markiem Karczewskim.

Trzy dni spędzone z uczestnikami Olimpiady są największą premią i uzasadnieniem potrzeby codziennej pracy Fundacji. Za co z całego serca dziękujemy zarówno uczestnikom wszystkich etapów, jak i nauczycielom oraz dyrektorom placówek w których uczniowie mogą uczyć się historii Polski.

W etapie szkolnym II edycji Olimpiady Historii Polski na Ukrainie 2017/18 udział wzięło blisko 300 dzieci z trzech ostatnich klas szkół ogólnokształcących. Uczniowie musieli w przeciągu godziny uporać się z testem zawierającym pytania ze wszystkich epok od średniowiecza po współczesność. Do II etapu zostało zakwalifikowanych 69 uczniów, którzy przystąpili do dwuetapowego egzaminu w czterech ośrodkach polonijnych: Ogólnokształcącej Szkole nr 3 im. Marii Magdaleny we Lwowie, Żytomierskiej Obwodowej Młodzieżowej Publicznej Organizacji „ZWIĄZEK SZLACHTY POLSKIEJ”, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – Dom Polski w Kijowie oraz Polskiej Szkole Sobotniej przy Chmielnickim Oddziale Zjednoczenia Nauczycieli polskich na Ukrainie.

Więcej o II Edycji Olimpiady Historii Polski na stronie: https://wid.org.pl/ii-edycja-olimpiady-historii-polski-na-ukrainie-2017-2018/

Słowo Polskie na podstawie informacji WiD, 08.07.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code