Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Rok Moniuszkowski rozpoczęło wykonanie w Teatrze Wielkim Opery Narodowej „Halki” w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego.

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce Waldemar Dąbrowski powiedział, że rok ten rozpoczyna się od urzeczywistnienia marzeń kompozytora.

„Wersja włoska „Halki” powstała na jego życzenie. Tłumaczenia podjął się słynny wówczas baryton, jego przyjaciel, śpiewak, którego uważano za spolszczonego Włocha – Achille Bonoldi. Moniuszko zaakceptował tę wersję, nigdy jednak nie miał szczęścia za swojego życia jej usłyszeć” – przypominał Waldemar Dąbrowski.

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Stanisława Moniuszkowski dodał, że efekty podejmowanych działań będą widoczne w kolejnych latach. „Dzisiaj zaczynamy, to jest pierwszy akord. Cały rok 2019, świadomie tak to z panem ministrem ułożyliśmy, że początek jest wyraźny, końca nie będzie, bo energia roku 2019 ma promieniować dalej, na 2020, 2021 i jeszcze dużo dalej” – zapowiadał Waldemar Dąbrowski.

Wykonanie „Halki” na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej było powtórzeniem koncertu, który odbył się w ramach ubiegłorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa.

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200-setna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie oraz twórcy polskiej opery narodowej.

„Władze UNESCO postanowiły rok 2019 powołać, jako rok międzynarodowy Stanisława Moniuszki na wniosek trzech krajów: Litwy, Białorusi i Polski. Bo też, jak wszyscy pamiętamy, Stanisław Moniuszko czerpał szeroko z wielokulturowości ówczesnej Rzeczpospolitej” – mówił przed koncertem wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji polskich mediów, 13 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code