Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Imigranci w polskiej gospodarce – raport z badań ankietowych

Imigranci w polskiej gospodarce – raport z badań ankietowych

Fot. in-poland.com

W lipcu 2020 roku okazał się raport z badań ankietowych, podany przez Departament Statystyki NBP opracowany we współpracy z Oddziałami Okręgowymi NBP.

Materiał podsumowuje badania ankietowe imigrantów i firm zatrudniających cudzoziemców w okresie listopad 2019 – maj 2020.

W tekście dokumentu można odnaleźć ciekawe wnioski:

1. Napływ imigrantów (głównie z Ukrainy) przyczynił się do podniesienia potencjału wzrostu polskiej gospodarki przeciętnie o ok. 0,5% w latach 2013-2018. W tym samym czasie nastąpił także silny wzrost przekazów pieniężnych z Polski na Ukrainę. Całkowita suma przekazów pieniężnych imigrantów (16 mld zł) przekroczyła w 2019 roku sumę środków napływających od Polaków pracujących za granicą.
2. Następstwa epidemii COVID-19 nie spowodowały masowych powrotów imigrantów i związanych z nimi problemów z personelem w firmach. Zatrudnienie cudzoziemców w polskiej gospodarce zmniejszyło się pomiędzy lutym i majem 2020 prawdopodobnie o ok. 10%, głównie przez zablokowanie kolejnych przyjazdów do Polski osób, które musiały wrócić na Ukrainę.
3. Zatrudnienie imigrantów w firmach jest bardzo wahliwe i nie jest istotnie skorelowane z sytuacją firm. Stawki płac pracujących imigrantów nie są w większości firm (ok. 90%) różne od pozostałych pracowników na tych samych stanowiskach, natomiast ponad 1/3 imigrantów pracuje znacznie więcej niż 40 godzin tygodniowo.
4. W prawie 60% ankietowanych firm imigranci zatrudniani byli wyłącznie przy pracy fizycznej nie wymagającej kwalifikacji. Na stanowiskach specjalistycznych i wymagających wykształcenia imigranci zatrudniani są głównie w dużych firmach. Ważną rolę (ok. 24% zatrudnienia) w rekrutacji i zarządzaniu zatrudnieniem imigrantów odgrywają prywatne agencje pośrednictwa pracy.
5. Plany imigrantów z Ukrainy szybko zmieniają się z migracji krótkookresowej w osiedleńczą. Ponad połowa ankietowanych imigrantów deklarowała, że w Polsce jest już także ktoś z ich rodziny. Ok. 38% chciałoby zostać w Polsce na stałe lub powyżej 3 lat.

Podany raport powstał na podstawie trzech badań ankietowych realizowanych przez NBP w ramach zadania: „Rozbudowa systemu zbierania danych o imigracji w Polsce oraz prowadzenie analiz jej wpływu na sytuację ekonomiczną (rynek pracy)”.

Walentyna Jusupowa za: NBP, 31 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *