Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ilość studentów z Ukrainy na polskich uczelniach podwoiła się

Ilość studentów z Ukrainy na polskich uczelniach podwoiła się

Zdjęcie pobrano z education.unian.net Studenci z Ukrainy zajmują pierwsze miejsce pod względem ilości wśród wszystkich cudzoziemców, którzy studiują na polskich uczelniach. W 2011/2012 roku ich ilość wyrosła do 6300 – dwa razy więcej niż w 2009/2010 latach. Blisko połowy od ogólnej ilości studentów z Ukrainy, które studiują w Polsce mają polskie pochodzenie i Karty Polaka.

Taką informację udostępniła agencja informacyjna UNIAN, opierając się na dane polskiej agencji edukacyjnej „Perspektywy”. W ubiegłym roku w Polsce oficjalnie studiowało 24,3 tys. studentów z 141 państwa. Oprócz Ukraińców po dyplom do Polski najwięcej przyjeżdża Białorusini (3 tysiące osób), Norwegii (1,5 tysięcy), Hiszpanii (1,2 tysięcy) i USA (prawie tysiąc osób).

Trzecia część wszystkich cudzoziemców wybrała studia ekonomiczne, jedna czwarta – medycynę, 11% – politechnikę i 8% – socjologię.
Najbardziej popularnymi uczelniami dla studentów z Kresów nadal pozostają – Uniwersytet Jagielloński, Medyczny w Poznaniu, Warszawski oraz Medyczny w Lublinie.

W 2011/2012 roku obywatele Ukrainy wśród wszystkich polskich miast najczęściej wybierały Warszawę (1200 osób),  a absolutnym liderem została Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (ponad 900 studentów).

Bianka Siwińska, przedstawiciel organizacji „Perspektywy” zapowiedziała, że dane za 2012/2013 rok pojawią się na początku marca. Już teraz pani Siwińska ma pewność, że ilość studentów z Ukrainy wzrosła do 10 tysięcy. Opiera się ona o dane polskiej ambasady w Kijowie, dotyczące ilości wydanych wiz studenckich.

– Ile z nich zostaną wykorzystane docelowo, zobaczymy – dodała ona.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code