Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » III Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankiwsku

III Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankiwsku

W ciągu 5-9 grudnia 2017 roku Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku już po raz trzeci zorganizowano Forum Młodych Polaków.

W tym roku to odbyło się we miejscowości Bolszowce, gdzie przyjechali aktywna młodzież polska i polskiego pochodzenia w wieku 17-35 lat z różnych organizacji polskich na Ukrainie. Żytomierz reprezentowali Studencki Klub Polski, Zjednoczenie Szlachty Polskiej oraz Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki.

Najważniejszym celem tego Forum było umacnianie kontaktów pomiędzy młodymi Polakami oraz osobami polskiego pochodzenia, działającymi w organizacjach polskich na Ukrainie oraz rozwinięcie idei wspólnoty i wartości wspólnego dzieła.

Pierwszy dzień zaczął się od uroczystego otwarcia III Forum, chwilą wspomnień II Forum oraz poznaniem uczestników. Każdy dzień miał nowe hasło oraz refleksje związane z tym. Trenerzy (Natalia i Jacek Dębczyński) przygotowali dużo informacji o spełnianiu w biznesie, w pracy publicznej, samorządności lokalnej, w aktywności organizacji pozarządowych i t.d. W ostatnich dniach uczestnicy pracowali nad zadaniem specjalnym: przygotowaniem programu dla wieczoru 8 grudnia. To była rozrywka, pożegnanie, chwila wspomnień oraz ostatnia refleksja po spędzanych dniach na Forum. Oraz w ostatnich dniach uczestnicy mieli okazję spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia Rzeszów a TV Kurier Galicyjski i opowiedzieć o swoich wrażeniach z Forum.

9 grudnia o godzinie 9 wszyscy uczestnicy wyjechali z powrotem do Stanisławowa, gdzie pracowali z gośćmi specjalnymi: senatorem, zastępcą Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą Panem Arturem Warzochą, wicekonsulem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Panem Rafałem Kocotem, prezesem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, jaka w tym roku obchodzi 25-lecie działalności Pani Emilią Chmielową.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali własne mini-projekty, które będą dofinansowane przez CKPiDE i różne organizacji polonijne na Ukrainie. Ostatni do 15 lutego 2018 roku w swoich miastach (Borodianka, Energodar, Kijów, Koziatyn, Lwów, Żytomierz i innych) będą ich realizowały.

Pod koniec dnia odbyło się podsumowanie III Forum Młodych Polaków: wspólne refleksje, wręczenie certyfikatów, sesja zdjęciowa oraz pożegnanie uczestników.

Tatiana Archypczuk, Studencki Klub Polski, 14.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *