Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » II turnus „Polskiego Obozu Rekreacyjnego” w Żytomierzu

II turnus „Polskiego Obozu Rekreacyjnego” w Żytomierzu

W drugiej połowie czerwca w Żytomierzu odbył się 14-dniowy II turnus w ramach projektu „Polski obóz rekreacyjny”, z wykorzystywaniem technologii Nordic Walking oraz zajęć fizyczno-terapeutycznych dla dzieci.

Program II turnusu obejmował także zwiedzanie miejsc, związanych z polską kulturą i historią w Żytomierzu i Berdyczowie, warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, poznawanie polskiej kuchni i wiele innych ciekawostek. W czasie obozu dzieci na czele z polskojęzycznym opiekunem Julią Porozińską posługiwali się językiem polskim .

Zajęcia przeważnie odbywały się na świeżym powietrzu w przyjacielskiej i dobrej atmosferze, zapewnionej przez opiekunów grupy, studentek wydziału filologicznego ŻPU. Codziennie, tak samo, jak i w I turnusie, z dziećmi pracowała trener Irena Snigurowska (Nordic Walking), a zajęcia fizyczno-terapeutyczne prowadziła Aleksja Trocenko.

Na początku obozu jego uczestnicy dowiedzieli się więcej o Polsce, symbolach narodowych Polski, słuchały polskich bajek i legend, dowiedziały się o polskich świętach religijnych oraz daniach kuchni polskiej.

Uczestnicy II turnusu odwiedzili dużo ciekawych miejsc w Żytomierzu, związanych z Polakami, o których wcześniej nie wiedzieli.

Szczególne wrażenie na dzieci zrobił wyjazd do Berdyczowa. Oglądając Kościół św. Barbary w Berdyczowie, młodzież dowiedziała się o historii jego powstania. Dla dzieci bardzo ciekawym momentem z historii kościoła było to, że w nim brali ślub Ewelina Hańska i Honore de Balzac, a Fryderyk Chopin – dawał koncerty. W Sanktuarium Karmelitów Bosych zwiedziły górny kościół, Muzeum Josepha Conrada – Józefa Korzeniowskiego oraz przypomnieli postać słynnego Polaka, Papieża, Jana Pawła II – pomnik którego stoi obok Sanktuarium.

W ramach „Dnia muzyki, teatru i kina” młodzież zwiedziła Żytomierski Teatr Lalek, gdzie dowiedziała się całym procesie, ile trzeba zrobić, aby przedstawić jeden spektakl: napisać scenariusz, zrobić lalki, dekoracje, ćwiczyć sceny etc. A później do dzieci zawitała „czarodziejka”, która prowadziła warsztaty z przygotowania lalki-motanki.

W ramach „Dnia Zawodów” zorganizowano dla dzieci wycieczkę na posterunek Policji oraz Straży Pożarniczej w Żytomierzu. To, że są to bardzo ważne instytucje – wiedzą wszyscy. To było ciekawe doświadczenie dla uczestników – mogli niejako dotknąć tego zawodu oraz poznać ludzi, którzy tam pracują.

W jednym z następnych dni zorganizowano dla dzieci wycieczkę do włoskiej firmy „Ferplast”, która produkuje różne ciekawe rzeczy i zabawki dla zwierząt. A także zorganizowano spotkanie z pracownikami firmy „Car-chleb”, gdzie opowiadano jak powstaje chleb, przed tym, jak trafić do sklepów i naszych domów oraz zorganizowano warsztaty z rozpisywania pierników miodowych.

W ramach „Dnia zdrowia” zaprosiliśmy lekarza-dentystę, gdzie razem z dziećmi rozmawiano jak dbać o zęby, aby służyli dłużej. A zwiedzając dziecięcą bibliotekę w Żytomierzu – w ciepłej atmosferze, poznawali świat książek, oglądały stoisko, gdzie jest dużo polskich dziecięcych książek, ufundowane przez Dom Polski w Żytomierzu.

W kolejnym dniu grupa wyjechała do m. Gorodskie (rejon korostyszowski). Dzieci spotkali się z Jurijem Kamysznym, znanym narodowym ukraińskim artystą, członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy, który zwiedził 28 krajów, 14 razy był w Indii. Mieliśmy z artystą dość ciepłą i przyjacielską rozmowę.

A w „Dniu Kosmosu” dzieci mogli odczuć niemal kosmiczną atmosferę, dowiedzieć się więcej informacji o naszym rodaku, który urodził się Żytomierzu – Sergiju Korolowu. Sergiej Korolow – ojciec kosmonautyki, inżynier mechanik, konstruktor pocisków balistycznych, rakiet i statków kosmicznych.

W ostatnim dniu, odbyło się spotkanie pożegnalne. Dzieci wspominały spędzone razem dni, to, co najbardziej im się spodobało, czego się nauczyły i jakie oczekiwania mają na następny rok – większość z nich już czeka następnego roku, aby znów spotkać się na naszym obozie. Jako prezent dla dzieci od organizatorów obozu, zorganizowano w Gnatyuk Art Studio warsztaty „hand made”. Uczestnicy sami malowali letnie eko-torebki, które potem mogli wziąć jako pamiątki.

Bardzo cieszymy się, że dzieci większość czasu przebywali na świeżym powietrzu, spędzali czas w gronie dzieci, poznawali historię, polskie tradycji, bawili się razem, uprawiały Nordic Walking, uczestniczyły w zajęciach fizyczno-terapeutyczne i trochę „odpoczęli” od gadżetów.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tego obozu, m.in. organizacji „Pazl”, Dziecięcemu Klubowi „Weselka”, organizacji społecznej „Terytorium zdrowia, urody i sukcesu”. Głównym organizatorem Obozu była organizacja społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu. Projekt był objęty wsparciem w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 21 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code