Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » II Koronacja Latyczowskiej Ikony Matki Boskiej – Królowej Podola i Wołynia

II Koronacja Latyczowskiej Ikony Matki Boskiej – Królowej Podola i Wołynia

Ikona Matki Latyczowskiej - obecna kopia, znajdująca się w Sanktuarium Latyczowskim - zdjęcie pobrano z http://tadeuszczernik.wordpress.com235 lat temu, po licznych cudach, biskup Jezierski po raz pierwszy koronował Latyczowską kopię wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej, przywiezionej do Latyczowa z Rzymu pod koniec XVI wieku.

Po wieloletniej wędrówce pomiędzy Lwowem, Winnicą, Warszawą i Łuckiem, ostatecznie oryginał obrazu pozostał w Lublinie, wywieziony do tego miasta w 1945 roku przez siostry służebniczki NMP.

Powstały dwie kopie obrazu, jedna z których znajduje się w Warszawie, a druga, pobłogosławiona w 2006 przez papieża Benedykta XVI – w Latyczowie.

6 lipca 2013 roku, w dniu, gdy obchodzona jest uroczystość MB Latyczowskiej w Sanktuarium pod jej wezwaniem odbędzie się ponowne ukoronowanie cudownego obrazu z udziałem nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Thomasa Edwarda Gullicksona.

Z Kamieńca oraz Tomaszpola do Latyczowa zmierzają dwie pielgrzymki piesze, które wieczorem 5 lipca spotkają się w pobliżu Sanktuarium. W tym że dniu o północy odbędzie się Modlitwa Różańcowa ze świecami na placu przed Latyczowską świątynią.

Oryginalny obraz, znajdujący się w kaplicy sióstr służebniczek NMP w Lublinie - zdjęcie pobrano z http://tadeuszczernik.wordpress.comSama uroczystość Koronacji Latyczowskiej ikony odbędzie się po Mszy świętej (11.00). Po koronacji ulicami Latyczowa przejdzie procesja z udziałem pielgrzymów oraz miejscowych parafian.

Matka Boża Latyczowska – Królowa Podola i Wołynia – obraz namalowany około połowy XVI wieku, według wzoru słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Salus Populi Romani z bazyliki Sanata Maria Maggiore w Rzymie, przywieziony z Rzymu między 1594 a 1597.
Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło (na kopii nie widoczne). Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd. Wizerunek ten posiada wysokie walory artystyczne, świadczące o tym, że mogło powstać w którymś z warsztatów włoskich (Wikipedia).

WiZyt.NET / polonia.in.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code