Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » II Biesiada Polonistyczna we Lwowie

II Biesiada Polonistyczna we Lwowie

W dniach 2-5 listopada we Lwowie w ramach „Polonistyka we Lwowie – 200 lat idei: sympozjum naukowe „Dzieje podręczników języka polskiego” odbyła się II Biesiada Polonistyczna.

W ramach tego projektu w Bibliotece Naukowej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki zorganizowano seminarium naukowe „Dzieje podręczników języka polskiego”. Podczas seminarium zostały wygłoszone referaty przez naukowców z Ukrainy i Polski. Także odbyło się spotkanie poświęcone bibliografii prac naukowych powstałych w ukraińskich ośrodkach polonistycznych.

Oprócz naukowych sesji, uczestnikom seminarium, dla Stypendystów programu stypendialnego zorganizowano wycieczkę do Muzeum Uniwersytetu Lwowskiego, do biblioteki Uniwersyteckiej oraz odbyła się prezentacja książki „Metodyka nauczania języka polskiego. Język i kultura w dydaktyce polonistycznej na Ukrainie” autorstwa Jerzego Kowalewskiego i Ałły Krawczuk.

W czasie spotkania II Biesiady Polonistycznej młodzi naukowcy, mieli możliwość przedstawić swoje tegoroczne prace, wymienić się doświadczeniami w ramach programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja II”. Także w ramach spotkania ze stypendystami przedstawiono wydanie „Język polski i literatura polska na Ukrainie. Zarys bibliografii prac naukowych wydanych na Ukrainie po 1990 roku” która powstała jako efekt pracy Stypendystów roku poprzedniego. W tym roku Stypendyści przybyli ze Lwowa, Ostroga i Żytomierza (Żytomierz przedstawiała mgr Walentyna Jusupowa).

Gratulujemy osobom, którzy otrzymali stypendium i życzymy owocnej pracy w prowadzeniu badań oraz w napisaniu prac naukowych i nadal.

Projekt został realizowany przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku. Koordynatorem projektu – Pan Jerzy Kowalewski.

Walentyna Jusupowa, 14.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *