Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » IDEC i EUDEC w Winnicy. Wywiad z Mihałem Sienickim

IDEC i EUDEC w Winnicy. Wywiad z Mihałem Sienickim

„Edukacja – to wolność”, – uważa uczestnik międzynarodowej konferencji edukacyjnej w Winnicy Polak Mihał Sienicki.

Na początku sierpnia 2019 uczestnicy z ponad 20 krajów świata zebrali się na przedmieściach Winnicy na Międzynarodowej Konferencji Szkół Demokratycznych IDEC i EUDEC.

Eksperci w ciągu tygodnia wymieniali się doświadczeniem, nawiązywali kontakty. Uczestnicy konferencji, a to ponad 350 osób, brali udział w warsztatach, wykładach i dyskusjach na temat problemów szkolnictwa demokratycznego. Swoimi wrażeniami z przedsięwzięcia z gazetą „Słowo Polskie” podzielił się uczestnik z Warszawy Mihał Sienicki , działacz edukacji demokratycnej w Polsce.

– Mihale, co pobudziło cię przyjechać do Winnicy i wziąć udział w międzynarodowej konferencji edukacji demokratycznej?

– Przyjechałem z Warszawy. Zawsze mnie interesowała edukacja, jak ona rozwija się w innych krajach, jakie są osiągnięcia, kierunki rozwoju. Oczywiście, natychmiast odpowiedziałem na zaproszenie winnickiej szkoły „AIST”. Mam doświadczenie pracy w „European Democratic Education Community” i tematy wolności i demokratyzacji edukacji szkolnej są dla mnie fundamentalne.

O jakim doświadczeniu mówiłeś?

– Mówiłem o rozwoju edukacji w swoim kraju, priorytetach, które stawia Polska przed nauczycielami, kryteriach wychowania i kształcenia dzieci. Uważam, że szkoła powinna rozwijać najlepsze cechy i talenty dziecka, proces edukacyjny powinien być ciekawy i zrozumiały, a nauka dostępna dla wszystkich. Przydało się własne doświadczenie uczenia się. Mam nadzieję, że moim słuchaczom było ciekawie.

Czy trudno było znaleźć wspólny język z innymi uczestnikami, przecież na konferencję przyjechali przedstawiciele z ponad 20 krajów świata?

– Wcale nie – rozmawialiśmy w języku angielskim, a gdy zabrakło słów, używaliśmy emocji i gestów. Przyjazna atmosfera i zainteresowani rozmówcy zachęcały do aktywnej komunikacji. Jeśli powstawały trudności, pomagał tłumacz. A z Ukraińcami rozumieliśmy się dobrze – trochę po angielsku, niekiedy po polsku, od czasu do czasu po ukraińsku. W sumie poprawiłem swoje słownictwo.

– Czego, twoim zdaniem, brakuje nowej ukraińskiej szkole dla demokratyzacji?

– Na razie nie uważam się za eksperta w tym temacie. Brakuje mi informacji i doświadczeń praktycznych. Ale zapewniam, że to nadrobię w najbliższym czasie. Miałem rozmowę z przedstawicielką Ministerstwa Edukacji Ukrainy, która była obecna na konferencji i mam nadzieję na wspólny projekt. Mam propozycję zwiększyć na Ukrainie liczbę szkół eksperymentalnych, mających własne opracowania programów nauczania, podobnie jak jest w Polsce. Niech szkoły sami wybierają jak i czemu uczyć dzieci dogłębniej. Wybór to wolność.

– Wiele dzieci z Ukrainy zostają  studentami polskich uczelni, jak oceniasz ich poziom przygotowania?

– Jestem szczerze zdumiony, jak szybko dzieci ukraińscy uczą się języka polskiego. Po krótkim czasie mają już rozległy zasób słownictwa i swobodnie komunikują się w języku polskim. Szybko adaptują się w społeczeństwie. Mnie osobiście to imponuje. Ale ja osobiście nie sprawdzałem ich wiedzę, więc nie mogę nic powiedzieć o poziomie edukacyjnym z tych przedmiotów, których się uczyli w Ukrainie.

– Czego nauczyłeś się na tej konferencji?

– Oczywiście! Dowiedziałem się wielu nowych słów języka ukraińskiego. Uzyskałem dobre doświadczenie w zakresie wystąpień publicznych i komunikacji. A jeszcze dowiedziałem się u twoich kucharzy przepis pierogów ukraińskich  – są pyszne, takich w Polsce nie ma, a ja chcę, żeby były. (uśmiecha się-aut.).

– Umówiłeś się o wspólnych projektach, których?

– Planujemy przeprowadzić monitoring EUDEC na przestrzeganie demokratycznych praw i wolności dzieci w szkołach ukraińskich. Na podstawie wyników wyrobimy polecenia.

Rozmawiali Natalia Żurbenko , Walentyna Zadorożna, tłumaczenie Lidia Baranowska, 15 sierpnia 2019 r.

 

Informacyjnie. Międzynarodowa konferencja szkół demokratycznych IDEC i EUDEC – to wielkie wydarzenie, prowadzone corocznie w różnych krajach świata z 1993 roku. Jej głównym celem jest demokratyzacja edukacji. Organizatorem konferencji w Winnicy była prywatna szkoła „AIST”, która już realizował podobną inicjatywę w 1998 roku. Edukacyjno-wychowawczy kompleks „Szkoła AIST” został założony przez grupę rodziców-pedagogów w 1990 roku i posiada certyfikat Szkoły Stowarzyszonej UNESCO. Szkoła jest eksperymentalną platformą Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy z 2001 roku. Dyrektorem szkoły jest Igor Kaźmiruk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *