Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Hulajpolska hromada w obwodzie zaporoskim rozważa możliwość sprowadzenia prochów Nestora Machna

Hulajpolska hromada w obwodzie zaporoskim rozważa możliwość sprowadzenia prochów Nestora Machna

Fot. https://24smi.org

Wskutek wdrażania reformy decentralizacyjnej i finansowej powstające zjednoczone gminy na Ukrainie bardziej skurpulatnie podchodzą do rozwoju turystyki jako jednego z rodzajów podwyższania poziomu przedsiębiorczości miejscowych mieszkańców i znalezienia nowych źródeł dla zwiększenia dochodów lokalnych budżetów.

Hulajpolska hromada chce budować swój wizerunek turystyczny w oparciu o popularność swojego znanego ziomka Nestora Machna – politycznego i wojskowego działacza, dowodzącego Ukraińską Armią Rewolucyjną oraz ruchu powstańczego w latach 1918-1921, znanego anarchistę i stratega działań partyzanckich.

O planach lokalnych władz sprowadzenia prochów Machna z Francji na Ukrainę poinformował szef Hulajpolskiej administracji Rejonowej Oleksander Iszczenko. „Wszystkie dokumenty z naszej strony są już gotowe. Mamy oświadczenie krewnego Nestora Machna o powrocie prochów jego wujka na ojczyzna”. Jeżeli uda się te plany zrealizować, to prochy powstańca zostaną umieszczone w muzeum na terenie obwodu zaporoskiego.

Przeciwko wywiezieniu prochów Nestora Machna z Francji opowiada się miejscowa diaspora ukraińska.

Hulajpolska gromada aktywnie przygotowuje się do promowania turystyki w oparciu o postać „batki Machna”. Planowane jest opracowanie szlaków turystycznych, „machnowskich wysp” i wiosek tematycznych. Trwa poszukiwanie pieniędzy na realizaję tego pomysłu.

Słowo Polskie na podstawi informacji Гуляйполе.city, 3 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code