Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Huczny finał sezonu teatralnego w Żytomierzu

Huczny finał sezonu teatralnego w Żytomierzu

W listopadzie życie kulturalne społeczności polskiej w Żytomierzu  tętni życiem – obchodziliśmy Dzień Niepodległości Polski, Święto Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie, przeprowadzono kilka konkursów recytatorskich, poświęconym twórczości polskich poetów. Pocieszył publiczność żytomierską od razu dwoma spektaklami także Teatr Polski im. J. Kraszewskiego.

18 listopada w sali Filharmonii obwodowej aktorzy Teatru Polskiego przedstawili komedię autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego „Łatwiej popsuć niż naprawić” a 20 listopada w Domu Polskim odbyła się premiera monodramatu „Dziecięcy świat” o problemach aborcji.

Komedia Kraszewskiego „Łatwiej popsuć niż naprawić” – to historia młodego pana na imię Bogusław, który zmarnował swój majątek i okazał się w bardzo ciężkiej sytuacji moralnej i finansowej. On ma przyjaciół, ale przyjaźń ich skończyła się w momencie, jak Bogusław został bez grosza w kieszeni. Rodzina kochanej Anny nie zaakceptowała Bogusława, ponieważ ten nie potrafił dać sobie radę z biedą.

Jedyna osoba, która pomogła młodemu chłopcu był pan Pieczora, który zaproponował Bogusławowi pracę. Po długich rozmowach z rodzicami Anny pan Pieczora przekonuje ich, że Bogusław jest dobrym człowiekiem i godnym narzeczonym ich córki. Na szczęście, wszystko skończyło się dobrze – Bogusław z Anną ożeniły się. Spektaklowi towarzyszyła przyjemna muzyka polskiego kompozytora z Polski Andrzeja Wojaczka, który od lat współpracuje z teatrem.
Licznych widzów w Filharmonii Obwodowej przywitał dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. J. Kraszewskiego pan Mikołaj Warfolomiejew. Zaszczycił spektakl swoją obecnością wicekonsul konsulatu generalnego RP w Winnicy pan Wojciech Mrozowski.

Monodramat „Dziecięcy świat” pokazuje przeżycia młodej dziewczyny, która w skutek pochopnej decyzji pozbawiła życia swoje nie narodzone dziecko. W roli głównej wystąpiła Julia Słowińska. 22 listopada Teatr z „Dziecięcym światem” weźmie udział w międzynarodowym polskim festiwalu monospektakli w Wilnie „MONO-WSCHÓD”.

Tetiana Denisiewicz
Zdjęcia – Alina Zielińska

Wystawa „Łatwiej popsuć, niż naprawić  w zdjęciach

{morfeo 222}

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code