Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Hej Kolęda, Kolęda” – w Żytomierzu!

„Hej Kolęda, Kolęda” – w Żytomierzu!

W dniu 12 stycznia w Żytomierskiej Obwodowej Filharmonii im. S. Richtera odbyło się wspólne śpiewanie kolęd w ramach koncertu „Hej Kolęda, Kolęda”.

Na zaproszenie organizatorów – Kapelanii Polaków Żytomierszczyzny i Konsulatu Generalny RP w Winnicy, przyszło dużo gości, m.in. prezesi organizacji polskich Żytomierza, nauczycieli języka polskiego, pracownicy Domu Polskiego, duchowieństwo, parafianie miejscowych parafii i inni.

Na spotkaniu mieliśmy okazję powitać gości honorowych, kierownika wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie, wicekonsul Panią Magdę Arsenicz oraz wicekonsula Tomasza Sipowskiego.

Spotkanie zaczęło się  od wygłoszenia słów powitalnych przez księdza-kapelana Ryszarda Karapudy TChr i panią konsul Magdalenę Arsenicz. Przedstawicielka KG RP przywitała wszystkich obecnych na imprezie, składając życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. „Spotkanie przy wspólnym śpiewaniu kolęd jest bardzo dobrym pomysłem, i może stanie się dobrą tradycją waszego miasta” – powiedziała Pani Konsul.

Następnie tradycyjne Jasełka zaprezentowali uczniowie parafialnej szkółki sobotnio-niedzielnej. Młodzież przypomniała, jak przyszedł na świat Zbawiciel świata, w ubogiej stajence wśród zwierząt domowych. A ludzie, odwrócili się i nie chcieli go przyjąć. Aniołowie, zawołali pasterzy, aby oni pierwsi złożyli hołd Jezusowi malutkiemu…

Dalej z kolędą zawitał Dziecięcy Chór „Dzwoneczki”, działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków (kierownik chóru – zasłużona dla Kultury Polskiej Jadwiga Poliszczuk). Nie zabrakło także innych artystycznych zespołów z Żytomierza. Przed gośćmi wystąpił Chór im. Juliusza Zarębskiego, kierownik – Jan Krasowski) oraz chór katedralny „Credo”, działający przy katedrze pw. Św. Zofii pod kierownictwem Reginy Smirnowej.

Kolędy, śpiewano zarówno w języku polskim tak i ukraińskim. Były to znane utwory, razem z artystami, kolędy śpiewali także wszyscy goście.

Na scenę został zaproszony przedstawiciel Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej ks. Jurij, który też przywitał wszystkich z okazji Świąt i życzył pokoju i miłości wszystkim.

Na zakończenie spotkania uczestnicy koncertu i widzowi wspólnie pomodlili się odmawiając„Ojcze nasz” i zaśpiewali polską kolędę „Bóg się rodzi” i ukraińską „Oj raduj się ziemią”.

A dla małych artystów Konsulat Generalny RP w Winnicy przygotował słodkie prezenty.

Serdecznie  podziękowania dla organizatorów koncertu, szczególnie dla ks. Ryszarda Karapuda  za tak wspaniale zorganizowaną imprezę!

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 19 stycznia 2019 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code