Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Harcmistrz Chorągwi Łódzkiej ZHP porządkował mogiły polskich żołnierzy w Tarakanowie na Wołyniu

Harcmistrz Chorągwi Łódzkiej ZHP porządkował mogiły polskich żołnierzy w Tarakanowie na Wołyniu

W deszczowy jesienny dzień 3 października w drodze z misją humanitarną do Galicji Dubno odwiedził Dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP Jarosław Górecki.

Gość z Polski dołączył się do sprzątania terenu wokół grobu Polaków wokół. Po sprzątanie Jarosław Górecki razem z harcerzem z Łódźi Jarosławem Zawadzkim pomodlili się w intencji poległych polskich żołnierzy w roku 1920.

Jak wiadomo ze źródeł historycznych, na terenie fortu znajduje się wiele grobów nieznanych polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach z bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku. Mogiły te wymagają dalszych badań, a także należytego upamiętnienia spoczywających w nich poległych.

Ku ich pamięci na gałęziach pobliskich drzew powiewają zawiązane biało-czerwone wstążki. Chwała żołnierzom, którzy zginęli 102 lata temu broniąc Europy przed najazdem bolszewików. Cześć ich pamięci!

W pobliżu tarakanowskiego fortu znajdują się mogiły żołnierzy WP, poległych w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku.

Sergij Porowczuk, 6 października 2022 r.

Exif_JPEG_420

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *