Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Harcerzy i płastuni w Równem oddali hołd Markowi Bezruczce w 74. rocznicę jego śmierci

Harcerzy i płastuni w Równem oddali hołd Markowi Bezruczce w 74. rocznicę jego śmierci

10 lutego  2018 w Równem młodzież z harcerskiego hufca „Wołyń” oraz płastuńskiego ośrodka Nr 33 im. Samczuka z Równego  razem  upamiętnili pamięć generała Ukraińskiej Republiki Ludowej Marka Bezruczki w 74 rocznicę jego śmierci.

Pod tablicą poświęconą generałowi Ukraińskiej Republiki Ludowej wspólnie zapalono znicze pamięci i złożono kwiaty. Duchowy opiekun płastunów, ojciec Witalij Porowczuk poprowadził modlitwę w intencji poległych polskich i ukraińskich żołnierzy, którzy wspólnie bronili swoich krajów przed bolszewikami.

Po wspólnej akcji odbyła się rozmowa przy kawie i herbacie oraz wymiana upominków. Na sierpień zaplanowana jest wspólna wyprawa rowerowa z Równego do Zamościa.

W akcji wziął także najmłodszy uczestnik – pięciomiesięczny Michal Porowczuk.

Wokół takich osobistości jak generał Marko Bezruczko, powinna być budowana polityka pamięci narodowej Polski i Ukrainy. Mieszkańcy, którzy mieszkają przy prospekcie Bezruczki w Równem, są zadowoleni z „dekomunizacji” nazwy swojej ulicy i wdzięczni organizatorom za tablicę generała Bezruczki.

Podobne procesy są przejawem transformacji społeczeństw obydwu państw. Równe jest także pierwszym miasto na Ukrainie, gdzie odsłonięto popiersie Symona Petlury w 2005 roku. Drugi pomnik lidera Ukraińskiej Republiki Ludowej został odsłonięty w październiku ubiegłego roku w Winnicy na Podolu.

W imieniu Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Marka Bezruczki składam szczere podziękowania  szefowi  harcerstwa na Wołyniu Aleksandrowi Radicy, oraz komendantowi plastuńskiego ośrodka Nr 33 imienia Samczuka w Równem Jaroslawowi Kowtoniukowi za wspólne działanie.

Podobne akcje odbywają się w Równem każdego roku.

Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, Sergij Porowczuk, 14.02.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code