Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Harcerze z Polski i Plastuny z Ukrainy porządkowali cmentarze żołnierzy Armii URL w Polsce

Harcerze z Polski i Plastuny z Ukrainy porządkowali cmentarze żołnierzy Armii URL w Polsce

W okresie 19 – 29 lipca do Polski na zaproszenie Dyrektora Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP Jarosława Góreckiego przyjechała grupa młodzieży z miasta Równe.

Harcerze z Polski i Plastuny z Ukrainy od wielu lat pracują razem dla swoich krajów, badają sprawy historyczne i honorują wspólnych bohaterów z czasów Ukraińskiej Republiki Ludowej. Ten edukacyjny i charytatywny projekt odbywał się pod hasłem „100 lat zmagań”.

10 dni wspólnego pobytu były bardzo ciekawe i owocne dla młodzieży z Ukrainy. Wspólnie z Polakami odnawiali i oczyszczali z krzewów i śmieci cmentarze żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, spędzali razem wolny czas, poznawali się i nawiązywali przyjacielskie kontakty. Nie zabrakło oczywiście podróży po historycznych miastach Polski.
Duchowny opiekun plastunów o. Witalij prowadził modlitwy za dusze żołnierzy Armii URL.

W samym tylko Kaliszu w takich zbiorowych grobach spoczywa 12 generałów Armii URL, internowanych w Polsce w 1920 roku. A takich cmentarzy w całym kraju są dziesiątki.

Pod koniec pobytu młodzież polska i ukraińska odwiedziła Warszawę, prawosławny cmentarz Wola Warszawa, gdzie są pochowani Bohaterowie Armii URL, generałowie, oficerowie, żołnierze, księża, którzy mieszkali i pracowali na emigracji w II Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież polska i ukraińska wspólnie oddały hołd bohaterom, zapalono znicze.

Planujemy dalsze prace w archiwach przy odnawianiu bezimiennych grobów, przygotowujemy wystawę ukazującą walkę Ukraińców o wolność od 1917 roku do chwili obecnej.
Dziękujemy za zorganizowanie obozu Instytutowi Pamięci Narodowej, Dyrektorowi Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP Jarosławowi Góreckiemu, szefowi harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandrowi Radicy.

Takie wspólne spotkania są jednym z elementów procesu pojednania naszych bratnich narodów, obchodzone wydarzenia – są ważne dla porozumienia polsko-ukraińskiego i mobilizacji sił przeciwko współczesnym imperialnym zagrożeniom ze wschodu. Wspólne działania pozwalają młodym ludziom poznać historię swoich narodów, które 101 lat temu wspólnie broniły swoich krajów przed bolszewicką inwazją. Dzięki naszemu sojuszowi wojskowemu obroniliśmy wówczas Europę przed bolszewizmem. A dzisiaj musimy się zmobilizować siły przeciwko współczesnym imperialnym rosyjskim zagrożeniom ze wschodu.

Młodzieży z Ukrainy podczas wyjazdu do Polski towarzyszył duchowy opiekun o. Witalij Porowczuk.

Sergij Porowczuk Zdjęcie Witalij Porowczuk, Oleksandr Radica , Jaroslaw Zawadzki, 8 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code