Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Harcerstwo – to nie tylko fajne mundury

Harcerstwo – to nie tylko fajne mundury

W połowie grudnia odbyło się się trójstronne spotkanie pomiędzy harcerzami z WN DH ”Pielgrzym”, ich kolegami z warszawskiego ośrodku ZHR, a także – ukraińskimi Płastunami (Płast – ukraiński ruch skautingowy) w ramach  akcji „Paczka”, która polegała na wsparciu polskich rodzin na Ukrainie, dostarczając im paczki żywnościowe. Na tym spotkaniu młodzież śpiewała kolędy, bawiła się w rozmaite gry, dowiedziała się o historii ZHR i PLAST. Uzgodniono plany na dalszą  współpracę w kolejnym 2013 roku. Dana akcja wzbudziła sporo zainteresowania wśród mieszkańców kresowego Podola, dlatego na przykładzie winnickiej drużyny harcerskiej przedstawimy bliżej co to jest harcerstwo oraz kto może takim harcerzem zostać.

Historia 1 WN DH a także ruchu harcerskiego w Winnicy rozpoczęła się w 2003 roku. Autorem pomysłu wystąpiła druhna Krystyna Adamska ze środowiska lwowskich harcerskich instruktorów.  Krystyna wraz z kilkoma innymi instruktorami zorganizowała w wrześniu 2003 roku pierwsze   warsztaty, które  miały na celu zapoznać winnicką młodzież z ruchem harcerskim.  Po tych warsztatach pojawił się zastęp „Pielgrzym”, pierwszym drużynowym którego została Alicja Białoszycka, pełniła tą funkcję od 2003 do 2008 roku. Po Alicji drużynową została Inna Siczkoriz.

Harcerstwo pełni ważną rolę w wychowaniu  młodzieży polskiego pochodzenia na Ukrainie. Ono ma swoje metody i programy, przyciągające młodzież. Pełni również ważną rolę wychowania patriotycznego.  Zasady harcerstwa są  proste i jasne to – harcerskie prawo i metoda. Prawo jest drogowskazem, wskazującym w jakim kierunku należy pracować nad charakterem harcerza. Metoda decyduje o sposobie postępowania w życiu.

W 2004 roku „Pielgrzym” w liczbie 25 harcerzy uczestniczył w obozie „Oaza”, który stacjonował w odległości  kilometra od obozu lwowskiej drużyny. Był to pierwszy samodzielny obóz drużyny winnickiej.

Zwykle obóz harcerski trwa około 21 dni, po takim obozie każdy młody harcerz czuje się zdrowszy, bardziej usportowiony, nabywa nowe doświadczenia i nowych znajomych. Drużyna bierze udział w grach, ćwiczeniach, harcach, obowiązkowych dla wszystkich zastępów. Wszyscy harcerze uczestniczą w pracach obozowych – rozbijaniu namiotów, zajęciach gospodarczych, kucharstwo, ćwiczeniach w technice harcerskiej, grach polowych, biegach, badaniach krajoznawczych i oczywiście –  pracach społecznych.

Winnicka drużyna harcerska „Pielgrzym” organizuje spotkania integracyjne, bierze udział w konkursie piosenki „Hakop”, uczestniczy w Rajdzie – konkursie logicznym, pomaga Kościołowi Katolickiemu w przygotowaniu do  świąt religijnych, porządkuje polskie cmentarze przed Dniem Wszystkich Świętych, i odwiedza groby polskich żołnierzy i wybitnych Polaków.

Serdecznie zapraszamy młodzież do zaciągania się do naszej drużyny harcerskiej!

Kontakt +(38093)281 04 58   
Druhna 1 WN DH „Pieligrzym” Inna Siczkoriz
Wiktorija Siczkoriz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code