Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Główne wydarzenie roku – Majdan, największe rozczarowanie – Janukowicz i Poroszenko

Główne wydarzenie roku – Majdan, największe rozczarowanie – Janukowicz i Poroszenko

Autor zdjęcia: Damian CiarcińskiPod koniec roku najbardziej znany na Ukrainie ośrodek badań opinii publicznej, Centrum im. Razumkowa (CiR) razem z Fundacją Demokratyczne inicjatywy przeprowadzili sondaż, podsumowujący rok 2014. Nie obyło się bez niespodzianek.

Wydarzeniem roku 40,8% badanych nazwały Rewolucję Godności, czyli tak zwany Majdan.  Dyrektor służby socjologicznej CiR Andrij Byczenko zaznaczył, że po raz pierwszy od 15 lat jedne wydarzenie zajmowało pierwsze miejsce dwa lata z rzędu – w 2013 i 2014.

Na drugim miejscu znalazła się wojna z Rosją, przy czym tylko 0,4% pytanych powiedziało, ze to wojna domowa, większość uważa wydarzenia na wschodzie Ukrainy, jako fakt bezpośredniej agresji Rosji w stosunku do ich państwa.

Politykiem 2014 roku większość badanych nazwała Petra Poroszenkę (25,5%), na drugim miejscu – Arsenij Jaceniuk, na trzecim Oleh Laszko (4%), dalej Andrij Sadowyj, Oleksander Turczynow, Julia Tymoszenko.

Jednocześnie ukraiński prezydent został „uhonorowany” tytułem „Rozczarowanie roku” (18%), w ślad za Wiktorem Janukowiczem (32,4%).

– Sytuacja w gospodarce na Ukrainie zmienia się na gorsze – uważa większość obywateli. Jedynym obszarem, w którym ilość pozytywnych odpowiedzi przewyższa ilość negatywnych – jest międzynarodowy wizerunek Ukrainy. 40% badanych uważają, że on się polepszył.

Słowo Polskie, 29.12.14 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code