Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Gotowi do wyczynów sportowych i pracy społecznej – studenci z Podola godnie reprezentują rodzinne kresy na Jagiellońce

Gotowi do wyczynów sportowych i pracy społecznej – studenci z Podola godnie reprezentują rodzinne kresy na Jagiellońce

Kilka lat temu dwaj studenci z Kopystyna (obw. chmielnicki), dzięki polskiemu pochodzeniu zdołali dostać się na studia do Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Andrzej i Taras Rochowie, potomkowie Andrzejewskich oraz Wielskich, nie tylko uczęszczają na zajęcia, ale także aktywnie biorą udział w zawodach sportowych jak u siebie na uczelni, tak i w mistrzostwach Polski wśród studentów.

Taras studiuje na wydziale stosunków międzynarodowych. W 2011 roku on wygrał srebro na ogólnopolskich mistrzostwach z lekkiej atletyki. W roku 2012 student z Podola, w ramach wymiany międzyuczelnianej wyjechał na staż do Włoch, gdzie w analogicznych mistrzostwach kraju artystów i myślicieli wywalczył pierwsze miejsce. W roku bieżącym Taras też zdobył nagrodę, tym razem w rzucie włócznią.

Andrzej Rochow, młodszy brat Tarasa, także może się poszczycić niezłymi osiągnięciami w sporcie. Na turnieju lekkoatletycznym w Rzeszowie w ubiegłym oraz bieżącym roku  on zdobył srebro. Dobrą kondycję fizyczną bracia Rogowie zawdzięczają ojcowi Igoru, który jest zawodowym sportowcem i pracuje dziś w jednej ze szkół sportowych Chmielnicczyzny.

Opowiadanie o rodzinie Rochowych nie było by pełne, gdyby nie wspomniano o ich pracy społecznej w Polsce, skierowanej na pomoc Polakom Podola. Już trzyosobowa rodzina studentów (Taras, Andrzej oraz siostra Jula) jako woluntariusze prowadzą w Polsce zbiór używanych podręczników dla 1-4 klas, które przekazują potem polskim sobotnio-niedzielnym szkołom na kresach. Za krótki czas zdołali uzbierać ponad 70 książek.

FM

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code