Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Gmina Zgierz nawiązała współpracę partnerską z Maniewiczami

Gmina Zgierz nawiązała współpracę partnerską z Maniewiczami

W ramach obchodów w wołyńskiej hromadzie Maniewicze 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości w obecności radnych i mieszkańców wsi podpisano umowę o partnerskiej współpracy z polską gminą Zgierz.

Omówiono również kwestie organizacyjne oraz nakreślono plany dalszej współpracy i podpisania takiego porozumienia z przedstawicielami delegacji Kupiškis (Republika Litewska) na czele z przedstawicielem Urzędu Miasta Rejonu Kupiškis Kestutisem Jakstasem.

Po podpisaniu umowy przedstawiciele delegacji miasta Zgierza złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową „Na zawsze w naszych sercach” w Maniewiczach i uhonorowali wszystkich Ukraińców, poległych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej zaczynając od 2014 roku. Wszystkie zaplanowane imprezy świąteczne odbyły się w Centrum Kultury w Maniewiczach.

Niepowtarzalne, oryginalne, kolorowe stroje, instrumenty ludowe i pieśni melodyczne oczarowały wszystkich obecnych na festiwalowych uczestnikach festiwalu sztuki ludowej „Pieśni Maniewicz”. Barwna kolorystyka haftowanych ręczników, poduszek, obrusów, zabytkowych naczyń i narzędzi prezentowanych przez starszych, pracowników instytucji kulturalnych i oświatowych oraz narzędzi do pracy mieszkańców Maniewicz i okolicznych wiosek. Szeroko i wymownie zaprezentowano wystawę-targ najlepszych prac uczniów placówek oświatowych, gdzie każdy mógł kupić ciekawe upominki i wesprzeć młodzież.

Na uroczystościach można także było obejrzeć wspaniałe, barwne kompozycje patriotyczne pt. „Rocznica Niepodległości oczami młodzieży studenckiej”, które przygotowali pracownicy Wydziału Oświaty, Młodzieży i Sportu oraz przedstawiciele placówek oświatowych hromady. Do słowa powitalnego z okazji święta dołączyli się również goście ze Zgierza i Kupiszki, którym mieszkańcy Maniewicz wręczyli tradycyjny chleb na haftowanym ręczniku.

Gratulując wszystkim Ukraińcom tak wspaniałego święta goście zaznaczyli, że wspierają Ukrainę w jej dążeniu do bycia jednym z członków Unii Europejskiej i NATO.

Sergij Porowczuk, 28 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code