Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Gloria” w wykonaniu „Mazowsza” zabrzmiała w Sanktuarium Berdyczowskim

„Gloria” w wykonaniu „Mazowsza” zabrzmiała w Sanktuarium Berdyczowskim

Po raz  pierwszy w historii ogólnonarodowego Sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej zabrzmiała w nim muzyka i śpiew w wykonaniu znakomitego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” z Polski. Publiczność była zachwycona tak wysoką skalą sztuki muzycznej, potęgą i urokiem muzyki najwyższej próby artystycznej.

Najpierw, w przepięknej oprawie chóru i orkiestry „Mazowsza”, w intencji Polaków i Polonii odbyła się uroczysta Msza święta, która bez wątpienia wejdzie do historycznych kronik odrodzonej z ruin świątyni. Wykonano „Mszę koronacyjną” C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Przewodniczył liturgii i wygłosił homilię ks. Leszek Tokarzewski – chrystusowiec, który jest kapelanem Polaków w Kijowie. Opowiedział on o trudnych losach Polaków, prześladowanych w czasach represji, zmuszonych opuścić swoje rodzinne strony aby ratować życie. Gdy wywożono przerażonych ludzi na Syberię czy do Kazachstanu zabierali oni z sobą obraz Matki Bożej, błagając, by miała ich w swojej opiece. W czasach obecnych najlepszym przykładem zwycięstwa Maryi jest odnowiona słynna świątynia w Berdyczowie, gdzie przy Cudownym Obrazie modlą się Polacy i Ukraińcy, modlą się wszyscy, którzy pragną jej Matczynej opieki i królowania w naszych sercach.

Na Mszy świętej byli obecni goście honorowi: Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin z małżonką Hanną Litwin, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof świderek, oficjalny przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Tadeusz Samborski, dyrektor naczelny zespołu „Mazowsze” Włodzimierz Izban,  prezydent miasta Berdyczowa Wasyl Mazur.

Po Mszy świętej Ambasador Henryk Litwin wygłosił przemówienie, w którym podzielił się swoimi wrażeniami: „Msza święta, Mozart, „Mazowsze” – to wszystko u stóp Matki Boskiej Berdyczowskiej w podniesionym z ruin kościele – naprawdę niezwykłe przeżycie. Wszystkie muzyczne fragmenty, które Państwo z „Mazowsza” teraz zaśpiewali były przewspaniałe. Gloria, Credo Sanctus, Agnus Dei, Panis Angelicus. Ale największe wrażenia zrobiła na mnie Gloria, która najlepiej oddaje wszystko to co przeżywaliśmy w trakcie tej mszy”.

Pan  Henryk Litwin pozdrowił też serdecznie berdyczowian z okazji Dni Polaków i Polonii życząc, aby wszystkie kolejne Dni Polonii były związane z takimi przepięknymi wydarzeniami jak dzisiejsze.

Pan poseł dr Tadeusz Samborski w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika uhonorował w sposób szczególny ojca Benedykta Kroka –wieloletniego kustosza Sanktuarium najwyższym honorowym odznaczeniem Województwa Mazowieckiego – medalem „Pro Mazovia” za troskę o przeszłość,  dziedzictwo, pamięć o przodkach i  podtrzymanie więzi duchowej.

Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof świderek zaznaczył: „Dla mnie to ogromny zaszczyt i przyjemność, że właśnie w tym miejscu, u stóp Najjaśniejszej Matki Boskiej Berdyczowskiej, kończymy obchody wspaniałych świąt – Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Narodowego święta Konstytucji 3 Maja, Flagi Narodowej, a wszystko w ramach pięknych Dni Mazowsza w Winnickim okręgu konsularnym. Dziękują wszystkim za wspaniały udział  oraz trud organizacyjny. Chylę czoło przed obecnym kustoszem ojcem Piotrem Heweltem, z którym wielokrotnie spotykaliśmy się, aby dopracować każdy szczegół dzisiejszej uroczystości.”

Następnie rozpoczął się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II – wielkiemu Rodakowi, synowi ziemi polskiej, Papieżowi, który w 2001 roku odwiedził ukochaną, jak mówił, Ukrainę. „To właśnie Czarna Madonna Berdyczowska towarzyszyła Karolu Wojtyle podczas historycznej Mszy świętej na lotnisku „Czajka” w Kijowie, –  przypomniał zebranym pan Konsul Generalny.

I znów zanurzyliśmy w niepowtarzalną atmosferę cudownej muzyki i śpiewów. Zabrzmiały „Kukułeczka”, „Cyt, cyt” i inni oraz ulubiona pieśń Papieża „Barka”.
Na podsumowanie koncertu usłyszeliśmy uroczysty duchowny utwór-modlitwę w języku ukraińskim „Boże Wełykyj Jedynyj Polszu-Ukrainu chrany”.

Należy podziękować Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Krzysztofowi  świderkowi za organizowanie tego wielkiego wydarzenia w skali całej Ukrainy– niezapomnianych występów i tournée Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im.Tadeusza Sygietyńskiego w Berdyczowie, Winnicy, żytomierzu oraz Kijowie.

Tekst – dr Jerzy Sokalski (prezes „Polskiego Radia Berdyczów”)
Zdjęcia – s. Nina Tartacznyk CST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code