Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Gliwicki ochotnik ps. „Lipton” pojawił się na filmie Jurija Butusowa

Gliwicki ochotnik ps. „Lipton” pojawił się na filmie Jurija Butusowa

Żołnierz 214 ukraińskiego batalionu specjalnego OPFOR Polak z Gliwic ps. „Lipton” stał się bohaterem krótkiego filmu nagranego przez ukraińskiego dziennikarza wojskowego Jurija Butusowa. Podczas nagrania „Lipton” opowiada jak układają się jego relacje z kolegami na froncie, w jakich warunkach świętował kilka dni temu swoje 32. urodziny. Oraz obala tezę rosyjskiej propagandy, że na wschodzie z rosyjskim wojskiem walczą całe polskie pułki.

Polak jest żołnierzem legendarnego batalionu 214. O walce tej jednostki z okupantem wspominał Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj. Podkreślił, że dzięki właśnie takim żołnierzom pisana jest nowa zwycięska historia Ukrainy i jej armii.

„214. wydzielony batalion specjalny OPFOR odznaczył się w trudnych bojach. Nieprzyjaciel nawet meldował o jego „zniszczeniu”. Ale jednostka nadal z powodzeniem realizuje zadania bojowe” – napisał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. 214. Oddzielny batalion specjalny OPFOR to wyjątkowa i zunifikowana jednostka utworzona w 2016 roku z uczestników ATO. Inicjatywa utworzenia ukraińskiego batalionu OPFOR należy do amerykańskich instruktorów wojskowych.

Nazwa OPFOR pochodzi od angielskiego Opposing Force, co oznacza „siła przeciwna”. W armii Stanów Zjednoczonych i niektórych innych krajów jest to nazwa nadawana jednostkom wojskowym, które podczas ćwiczeń taktycznych przedstawiają „warunkowego wroga”. Oznacza to, że imitują wroga w walce. Przez cały okres istnienia batalionu OPFOR nie było brygady, która byłaby w stanie go pokonać.

Po pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, która nastąpiła 24 lutego batalion OPFOR jest zaangażowany w działania bojowe na różnych obszarach frontu. Batalion wykonał swoją pierwszą misję bojową w miejscowości Gostomel w obwodzie kijowskim.

23 sierpnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że ukraiński 214. batalion OPFOR „został zablokowany z trzech stron i zniszczony w rejonie osady Kodyma w obwodzie donieckim”. Później okazało się, że informacja ta nie jest prawdziwa.

Polak z Gliwic przez cały czas trwania filmu żartuje i wykazuje optymistyczne nastawienie. Warto zaznaczyć, że jego jednostka obecnie operuje na jednym z najtrudniejszych obszarów frontu – na wschód od Bachmuta. Każdy dzień i każda godzina walk z rosyjskimi okupantami mijają w skrajnie trudnych warunkach zimowych pod ciągłym ostrzałem rosyjskiej artylerii.

Link do filmu Jurija Butusowa o Liptonie na kanale Youtube: https://youtu.be/1V-IeB0J6mA

Słowo Polskie za: Jurii Butusow, obozrevatel, 29 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code