Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz – ostatni Kmicic II RP

Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz – ostatni Kmicic II RP

Wydawnictwo „Mireki” wydało książkę Marka Cabanowskiego o polskim i białoruskim dowódcy, generale Stanisławie Bułak-Bałachowiczu.

„Jest to typowy warchoł i partyzant, lecz doskonały żołnierz, i umiejętny raczej ataman niż dowódca w europejskim stylu… Bije bolszewików w wielu wypadkach lepiej od sztabowych generałów (…). Nie żałuje cudzego życia i cudzej krwi, zupełnie tak samo jak własnej. Dajcie mu być sobą, bo innym być nie potrafi” – mówił o Bułak-Bałachowiczu Marszałek Józef Piłsudski.

„Gen. S. Bałachowicz przyczynił się do wielu  zwycięstw Polski nad bolszewikami, a bolszewikom zadał dużo bolesnych ran” – przyznawał naczelny Wódz Armii Czerwonej gen. Tuchaczewski.

Swój największy sukces militarny, Bałachowcy osiągnęli zdobywając Pińsk 26 września 2020 r., gdzie wzięli do niewoli 2400 bolszewickich jeńców, włączając w to sztab bolszewickiej 4. armii. Załoga pińska składała się z około 2000 żołnierzy, 400 oficerów. Także w okolicach Pińska działały sowieckie oddziały osłonowe i pociąg pancerny, w oskrzydlającym ataku Pińsk został zdobyty o godzinie 16.00. Wzięto do niewoli sztab, wspomniane 2000 żołnierzy i 400 oficerów, łupem Polaków padły kasy, magazyny żywności i umundurowania, 280 wagonów osobowych i towarowych, zapełnionych towarami do ewakuacji, 3 lokomotywy i masa innego materiału wojennego.

[…] Zdobycie Pińska nie zakończyło walki. Trwały one jeszcze w okolicach tego miasta, szczególnie ciężkie  boje toczono z pociągiem pancernym, który nadjechawszy od Łunińca przejechał przez most na Jasiołdzie i ostrzeliwał stację Pińsk. Szczęśliwie udało się trafić w wagon amunicyjny, który eksplodując zniszczył groźny pociąg.

Bolszewicy za głowę Bułak-Bałacjowicza wyznaczyli cenę 3 milionów carskich rubli, a na każdego z jego żołnierzy odpowiednio po 50 tysięcy. Komisarz bolszewicki Nikitin wyznaczył za głowę generała nagrodę w wysokości miliona rubli w złocie. Tenże Nikitin został pojmany do niewoli w dniu 5 kwietnia 1919 roku i powieszony w Gdowie […].

Bolszewicy z wielką zaciekłością wyławiali spośród jeńców żołnierzy armii ochotniczej, by następnie bestialsko ich torturować bez żadnych względów i wyjątków. Każdy żołnierz armii ochotniczej świadom był swojego losu w przypadku dostania się w ręce przeciwnika.

10 lutego 2020 roku przypada 137. Rocznica urodzin w Mejsztach Stanisława Bułak-Bałachowicza, dowódcy ochotniczych oddziałów walczących w składzie Wojska Polskiego II RP w 1920 i 1939 r.

Sergij Porowczuk, 14 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *