Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Gdynia.pl – czytaj także po ukraińsku

Gdynia.pl – czytaj także po ukraińsku

„Gdynia.pl – czytaj po ukraińsku” – z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy coraz częściej i chętniej zostają w Gdyni na dłużej, na stronie gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim.

Jak informuje strona Gdynia.pl – Gdynia jest bardzo atrakcyjnym miastem dla obcokrajowców, zarówno dla tych przyjeżdżających odpocząć, jak i dla tych, którzy chcą zostać na dłużej. Według stanu na koniec 2019 roku zameldowanych w mieście Ukraińców było 1 053, w tym 73 na pobyt stały i 980 na pobyt czasowy. Wynika to między innymi z tego, że w Gdyni łatwo znaleźć atrakcyjną pracę. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, od początku 2020 roku na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zarejestrowano 6 131 osób, z czego ok. 4 900 to obywatele Ukrainy. W samym 2019 roku było zarejestrowanych 18 525 Ukraińców.

Gdynia, miasto nowoczesne i otwarte, cały czas zmienia i dostosowuje się do potrzeb mieszkańców. Również w wirtualnym świecie takie zmiany są niezbędne po to, aby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do wiadomości o swoim mieście. Chcąc ułatwić dotarcie do najważniejszych informacji i pomóc obywatelom Ukrainy,  uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim. Znajduje się tu poradnik, starannie skonstruowany i opracowany tak, aby w jednym miejscu znalazły się niezbędne informacje na temat zatrudnienia i zameldowania, pracy samorządu, komunikacji miejskiej czy też dostępnych w mieście atrakcji kulturalnych i sportowych. W poradniku można także znaleźć niezbędne informacje na temat opieki medycznej, oświaty oraz podpowiedzi, gdzie w Gdyni można ciekawie spędzić czas. W mieście łatwo można znaleźć również dobrą edukację dla dzieci i uczelnie oferujące programy wspierające edukację obcokrajowców. Prowadzone są centra informacyjne dla nowych mieszkańców, organizowane są kursy języka polskiego dla dorosłych, dodatkowe godziny nauki dla dzieci, a także pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Zachęcamy do korzystania ze strony wszystkich chętnych https://www.gdynia.pl/ua/wersja-ukrainska,8413/drodzy-goscie-z-ukrainy,549225

Walentyna Jusupowa, 14 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code