Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Gaz z USA dla Ukrainy, prace poszukiwawczo-ekshumacyjne oraz kwestia kościóła św. Marii Magdaleny na celowniku rozmów prezydentów Polski i Ukrainy

Gaz z USA dla Ukrainy, prace poszukiwawczo-ekshumacyjne oraz kwestia kościóła św. Marii Magdaleny na celowniku rozmów prezydentów Polski i Ukrainy

Fot. prezydent.pl

Na przełomie sierpnia i września 2019 r. w Polsce gościł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Razem z nim do Warszawy przylecieli także doradcy szefa państwa ukraińskiego oraz Kierownik Służby Celnej Maksym Nefiodow.

W trakcie rozmów podpisano ważne porozumienie ws dostaw skropionego gazu na Ukrainę za pośrednictwem interkonektora w Świnoujściu oraz omówiono kwestie historyczne.

Prezydent Duda zaznaczył, że „dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane – przede wszystkim Krym, ale także i okręg Doniecki, Ługański – te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy i w tym kierunku powinny zmierzać wszelkie działania, które są tutaj realizowane. Nasza postawa w tym kontekście wobec Rosji także jest jednoznaczna – absolutnie my tego nie akceptujemy; uważamy, że polityka sankcji musi być kontynuowana, bo jest to najbardziej pokojowy sposób wymuszenia tego, aby państwo przestrzegało standardów prawa międzynarodowego. Dzisiaj te standardy nie są przestrzegane”. Duda oświadczył, że chciałby, aby Ukraina była bliżej Unii Europejskiej i NATO.

Zełenski podziękował prezydentowi Polski za zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i oświadczył też, że Ukraina chce stać się „aktywnym uczestnikiem różnych formatów”, w tym Inicjatywy Trójmorza.

Prezydent Duda podkreślił również potrzebę prowadzenia przez polskich specjalistów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie. Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach w Polsce, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

Prezydent zwrócił także uwagę na kwestię kościoła we Lwowie pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Polacy z ziemi lwowskiej od wielu lat starają się o odzyskanie tej świątyni, która w 1962 roku została skonfiskowana przez władze sowieckie. Początkowo urządzono w nim klub dla młodzieży, następnie budynek przekazano na salę koncertową. Do dziś kościół ten funkcjonuje jako Dom Muzyki Organowej.

Wołodymyr Zełeński powiedział, że polsko-ukraińskie tematy omówiono z z prezydentem Dudą w sposób bardzo szczery. „Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – mówił. Jak dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Słowo Polskie za: PAP, 2 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code