Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Galowy koncert w ramach „I Międzynarodowego Spotkania Młodych”

Galowy koncert w ramach „I Międzynarodowego Spotkania Młodych”

13 września w warszawskiej Galerii Porczyńskich odbył się galowy koncert I Międzynarodowego Spotkania Młodych i uroczystość wręczenia nagród Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – „Zasłużonym dla Polaków na Wschodzie”.

„W Polonii i Polakach poza granicami tkwi ogromny potencjał, czego dziś doświadczyliśmy” – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystego koncertu wieńczącego warsztaty młodych muzyków polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Marszałek Senatu wspominał pierwsze przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, w którym mówił on o budowaniu Wspólnoty Narodowej przez Polaków w kraju i poza granicami. Podkreślił, że te słowa prezydenta inspirują i mobilizują do pracy, by ta wspólnota była coraz silniejsza. Podziękował też nagrodzonym za pracę na rzecz polskiej wspólnoty i zachowania dziedzictwa narodowego. S. Karczewski obiecał, że będzie nadal realizował testament pierwszego marszałka odrodzonego Senatu Andrzeja Stelmachowskiego, by praca na rzecz Polonii i Polaków poza granicami była jeszcze bardziej intensywna, bo to, zdaniem marszałka, jest potrzebne naszej wspólnocie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. Według premiera I Międzynarodowe Spotkanie Młodych to „okazja do wspólnej nauki i wymiany doświadczeń”. „Gratuluję osobom zaangażowanym w pracę fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, dziękuję za aktywne działania i za wysiłek na rzecz jednoczenia naszych rodaków rozproszonych po różnych krajach świata” – napisał premier Morawiecki w liście. Przekazał młodym muzykom wyrazy uznania dla ich „artystycznych talentów i wrażliwości”.

Uroczysty koncert z udziałem wybitnych artystów był ukoronowaniem spotkania i warsztatów młodych muzyków polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Ukrainy z rówieśnikami z Polski. Artyści wspólnie pracowali i stworzyli orkiestrowy zespół muzyczny. Grali muzykę kompozytorów XIX i XX – wiecznych urodzonych na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Konstantego Gorskiego, Wojciecha Kilara. Wspólny koncert był promocją najzdolniejszych muzyków polskiego pochodzenia ze Wschodu.
Warsztaty i koncert Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizowała we współpracy z Polsko-Ukraińską Fundacją im. I.J. Paderewskiego przy wsparciu Senatu.

W trakcie wieczoru po raz pierwszy marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Jan Dziedziczak wręczyli nagrody „Zasłużonym dla Polaków na Wschodzie”.

Laureatami były osoby z Polski i zza wschodniej granicy działające na rzecz kultury polskiej na Wschodzie. Laureaci pierwszej edycji konkursu to: Aliwda Bajor, Lila Kiejzik, siostra Michaela Rak, Artur Ludkowski, Halina Smułko, Wanda Baulina, Żanna Stankiewicz, Eugeniusz Lickiewicz, Andrzej Poczobut, Angelika Borys, Alina Jaroszewicz, Zbigniew Chrzanowski, Mirosław Rowicki, ksiądz Waldemar Pawelec, Ireneusz Derek, Natalia Siniawska, Karol Lipiński, Romuald Karaś, Janusz Wasylkowski, Janusz Smaza.

Walentyna Jusupowa za: senat.gov.pl, 22 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code