Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Franciszkanie Mniejsi z prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie rozpoczęli posługę w Odessie

Franciszkanie Mniejsi z prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie rozpoczęli posługę w Odessie

Do Odessy przybyli  na zaproszenie biskupa Stanisława Szyrokoradiuka, który zwrócił się z prośbą i propozycją, by franciszkanie objęli opieką duszpasterska katedrę pw.Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bracia franciszkanie będą służyć w parafii razem z księżmi diecezjalnymi. Proboszczem parafii został mianowany o. Mirosław Karaczyna OFM, a jego wikariuszami będą o. Paschalis Rabcewicz, również franciszkanin, oraz ojcowie Wiaczesław Kowalski i Witold Iwanicki – miejscowi księża diecezjalni.

Podczas Mszy świętej, której przewodniczył biskup Stanisław, dokonano obrzędu wprowadzenia nowego proboszcza: o. Mirosław wyznał Wiarę i złożył przysięgę. Nowych księży powitali parafianie i przyjęli do rodziny parafialnej. Na zakończenie Mszy św. proboszcz zwrócił się do parafian i powiedział, że hasłem franciszkanów są słowa: „Pokój i dobro!”.

Minister prowincji  o. Daniel Botwina podzielił się swoimi wrażeniami z tego wydarzenia: „Nasza prowincja nalicza 16 wspólnot na Ukrainie, a w Odessie będzie już 17. Długo zastanawialiśmy się, jaką decyzję podjąć, ponieważ obecnie odczuwalny jest brak powołań. By przenieść dwóch braci do Odessy, powinniśmy byli  ich skądś sprowadzić, a na ich miejsce dać innych braci. Na przykład o. Mirosław był magistrem postulatu – wychowawcą młodych ludzi, przychodzących do zakonu na pierwszy rok”.

Lidia Baranowska za: o. Emanuel Sabadach OFM, 3 października 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *