Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Forum Ekonomiczne w Krynicy – bez przełomu ale z rozmachem (uaktualnione)

Forum Ekonomiczne w Krynicy – bez przełomu ale z rozmachem (uaktualnione)

XXII Forum Ekonomiczne, które odbywało się  w Krynicy w dniach 4-6 września przyciągnęło uwagę większości szanujących się mediów światowych. Szczególnie w Polsce  przez trzy ostatnie dni w gazetach i telewizji rozważano o nowych źródłach energii, skutkach upadku Rewolucji Pomarańczowej na Ukrainie oraz szukaniu nowych sposobów zacieśnienia współpracy UE z Federacją Rosyjską, przedstawicieli której chyba najwięcej było obecnych na panelach Forum.

Wydarzenia na Forum nie całkiem pasują do formatu portalu polonijnego ale w związku z tym, że liczna grupa polskich dziennikarzy Ukrainy uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach w Krynicy, warto przedstawić krótko – jak wyglądał sam zjazd, które pytania najbardziej wzbudzały kontrowersji oraz czym żyje teraz współczesna Europa.

Ogromny nacisk położono na stosunkach pomiędzy krajami byłego ZSRR oraz Unią Europejską. O Rosji i Ukrainie mówiono cały czas, nie zawsze pozytywnie. Panele dyskusyjne były tak zorganizowane, że czasami uczestnicy musieli opuszczać jeden panel by wziąć udział w innym, który odbywał się w tym samym czasie. Wśród gości i uczestników znaleźli się Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, z Ukrainy – Natalia Korolewska,  Walery Choroszkowski,  pisarz Mykoła Riabczuk oraz wiele innych przedstawicieli władzy, opozycji oraz środowiska artystycznego.
Dziennikarze polonijni z Ukrainy miały wolne ręce, mogąc uczestniczyć w dowolnych panelach dyskusyjnych, nie przywiązując się do konkretnego tematu. Największym zainteresowaniem z ich strony cieszyły się tematy związane z gospodarką Zakarpacia, rozwoju demokracji w państwach byłego ZSRR, także wiele dyskusji wywołała Pomarańczowa Rewolucja. Przedstawiciel Partii Socjalistycznej z Ukrainy ostro skrytykował wydarzenia listopada 2004 roku, powołując się na dane własnego czasopisma, które robiło  badania opinii publicznej na Ukrainie, z kolei widownia bardzo żywo reagowała na wystąpienie byłego koalicjanta Pomarańczowych, widać było, że większość jednak popiera to, co się wydarzyło na Ukrainie 8 lat temu.

Kilka słów warto powiedzieć i o samej organizacji Forum. Każdy uczestnik posiadał specjalny identyfikator, upoważniający do wstępu na teren Zjazdu oraz panele dyskusyjne. Same identyfikatory też były kilku rodzajów. Nawet wewnątrz terytorium gdzie odbywały się posiedzenia oraz panele, nie wszystkie identyfikatory pozwalali na wejście, a personel, rozmawiający w trzech językach – polskim, angielskim oraz rosyjskim naliczał ponad tysiąc osób – od ochrony do wolontariuszy z polskich uczelni. Na samych salach, gdzie odbywały się panele dyskusyjne, można było korzystać z odbiornika radiowego, przekazującego tłumaczenie wystąpień oraz zadawanych pytań.

„Polski Davos” – jak lubią go nazywać dziennikarze, zaowocował  w nowe znajomości oraz pozwolił polonijnym dziennikarzom z Ukrainy zobaczyć jak pracują ich koledzy z radia RMF, Telewizji Polska, ONET.PL, agencji Bloomberg a otrzymane lektury, w tym i świeże numery gazety The Wall Street Journal będą służyć wzorcem do robienia własnych gazet i czasopism na terenie Ukrainy.
Osobno warto powiedzieć o powszechnym dostępie do Internetu na Forum w Krynicy. W każdej sali stał router Wi-Fi, z którego chętnie korzystali wszyscy, niezależnie od wieku i przynależności do jakiegoś państwa. Centrum Prasowe udostępniało około 20 komputerów z szybkim łączem oraz możliwością komunikowania się przez Skype. Najnowocześniejsze osiągnięcia technologii cyfrowej przedstawione były na stoiskach Shnejdera, Canal+ oraz PZU. Jak powiedział były prezydent RP Lech Wałęsa, zapytany przez jednego z polonijnych dziennikarzy o możliwości powrotu do starych sposobów komunikacji – „Umiejętność korzystania z nowoczesnych rozwiązań staje się częścią życiowego sukcesu”.

Serdeczne podziękowania za umożliwienie wyjazdu do Polski na warsztaty dziennikarskie kierujemy do Instytutu Studiów Wschodnich i jego przedstawicielki – pani Emilii  Borkowskiej, która towarzyszyła gościom podczas całego pobytu oraz panu Mirosławowi Rowickiemu z Kuriera Galicyjskiego. Wspaniałe doświadczenie oraz niezapomniane wrażenia z XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój pozwolą polonijnym dziennikarzom odświeżyć swój punkt widzenia na problemy o charakterze globalistycznym oraz ogólnoeuropejskim i zostaną przekazane w postaci artykułów, felietonów oraz audycji radiowych mieszkańcom Ukrainy, w tym i audytorium docelowemu – osobom polskiego pochodzenia.

 

{morfeo 177}

{vimeo}49156070{/vimeo}

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia – Julia Wójcicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code