Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Finałowy akord Święta Niepodległości na Podolu

Finałowy akord Święta Niepodległości na Podolu

Krakowiakiem i polonezem uwieńczono w Winnicy obchody 96. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

27 listopada siłami dyrektorki Polskiej Szkoły im. Grocholskich przy SP „Kresowiacy” Niny Czub, przy ścisłej współpracy z kadrą nauczycielską winnickiej Szkoły „Aist”, na dużej sali zorganizowano wieczór poezji i piosenki polskiej „Z pieśnią do wolności”.

Trzydzieścioro dzieci przez godzinę bawiło publiczność bliskimi sercu każdego Polaka piosenkami „Marsz. Marsz Polonia”, „Przybyli ułani pod okienko” i innymi, młodzież szkolna piękną polszczyzną recytowała wiersze Władysława Bełzy i innych polskich poetów. Ogółem zaprezentowano piętnaście utworów poetycznych, zaczynając od „Katechizmu polskiego dziecka”, kończąc wierszem „O celu Polaka”, który z pamięci wyrecytowała Wiktoria Kuźmina. Tradycyjny repertuar patriotyczny, udekorowany grą na bębnach i fletach, zaprezentował zespół artystyczny „Kresowiaczki”.

Niespodzianką wieczoru stały się dwa tańce polskie, wykonane przez uczniów piątej i szóstej klas szkoły „Aist”. Krakowiak i polonez, zatańczone przez młodych artystów w pięknych strojach ludowych, wzbudziły burzę oklasków i okrzyków „Brawo”.

Świątecznej atmosferze obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości sprzyjała udekorowana na biało-czerwono sala, w której odbywała się impreza. Z szacunku do kraju urodzenia młodych kresowiaków, na ścianie przy fladze polskiej zajęła honorowe miejsce także flaga ukraińska. Wieczór niepodległościowy rozpoczął się od wykonania hymnów obydwu państw, przy czym „Mazurek Dąbrowskiego” szkolna młodzież wykonała od początku do końca, budząc podziw nawet u doświadczonej polonistki ze Szczecina Ireny Torbus.

Widzami koncertu byli uczniowie Szkoły Polskiej im. Grocholskiej, funkcjonującej przy SP „Kresowiacy”, rodzice dzieci, uczestniczących w imprezie oraz zaproszeni goście. Tym razem w roli „gościa” wystąpił członek rady opiekuńczej Szkoły „Aist” Igor Kaźmiruk, który, jak sam powiedział: „Czuję się dziwnie w roli widza, a nie narratora. Ale jestem pełen podziwu dla organizatorów święta za tak sprawnie zorganizowaną imprezę. Szczególnie za piękne tańce ludowe.”

Od 96 lat Polska może cieszyć się wolnością. Ukraińcy, chociaż byli takimi samymi uczestnikami „Wiosny Ludów”, jak i Polacy, dopiero 23 lata temu zdołali utworzyć własne suwerenne państwo i potwierdzać swoje dążenia niepodległościowe podczas Majdanu oraz dziś, kiedy na wschodzie toczy się wojna z okupantem – prezes SP „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki podziękował imiennie wszystkim, którzy przyczynili się do organizowania pięknego finałowego akordu Święta Niepodległości Polski na Podolu, szczególnie dyrektorce Polskiej Szkoły im. Grocholskich Ninie Czub, choreografowi pani Ludmile, akompaniatorowi Antoninie Zajcewoj, innym nauczycielom ze szkoły „Aist” a także widzom – którzy dzielili z organizatorami radość z wyzwolenia się Polski spod jarzma zaborów, które miało miejsce 96 lat temu.

Wieczór „Z pieśnią do wolności” był przeprowadzony wyłącznie w języku polskim, i stał się okazją dla bliższego poznania tradycji i kultury przodków dla tych uczniów Polskiej Szkoły, którzy w najbliższej przyszłości aspirują na rozmowę z konsulem KG RP w celu otrzymania Karty Polaka.

Słowo Polskie, 28.11.14 r.

GK

{morfeo 695}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code