Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Finałowe majowe uroczystości odbyły się w dawnym Płoskirowie

Finałowe majowe uroczystości odbyły się w dawnym Płoskirowie

W 2014 roku Polacy Podola szczególnie aktywnie obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą a także Dzień Flagi Narodowej. Spotkania tematyczne, koncerty i imprezy patriotyczne trwały prawie do końca maja.

Jednymi z najaktywniejszych na Podolu zawsze byli Polacy miasta Chmielnicki (d. Płoskirów). 17 maja zdołali oni organizować jednocześnie dwa koncerty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Na szczęście były one rozłożone w czasie i każdy chętny mógł wziąć w obydwu. O imprezie, która odbyła się w Domu Związkowców, pisaliśmy wcześniej. Teraz opiszemy uroczystość, która miała miejsce w Obwodowym Centrum Kultury.

Członkowie ZPU Ola Kusznir oraz Ludmyła Płaksywa na początku imprezy przedstawiły referaty oraz recytację poezji, poświęcone Świętu Konstytucji 3 Maja. Podopieczni Karola Frankowskiego z kółka języka polskiego „Infiniti LS” opowiedzieli gościom ciekawe historyczne legendy o Polsce.  Zespół „Podolscy muzycy” z Akademii Pedagogicznej wprowadził widownię w wesoły nastrój wykonaniem znanych piosenek patriotycznych i ludowych.

W drugiej połowie koncertu na scenie pojawił się zespół „Podolskie gwiazdy”, który dopiero wrócił z Polski. Jego solista Wiktor Grygoriew zaśpiewał „Ścieżkę do mamy” a Ewa Panarina – „Zaśpiewaj, mamusiu”.

Pod koniec uroczystości przedstawicielka obwodowej administracji Walentyna Gradil wręczyła dzieciom-uczestnikom akcji „Mogiłę pradziada uratuj od zapomnienia” honorowe dyplomy a gość honorowy – konsul KG RP Edyta Niedźwiedzka – nagrodziła patriotyczną młodzież drobnymi upominkami.

Zakończyła się ostatnia na Podolu uroczystość z okazji  Święta Konstytucji 3 Maja odśpiewaniem ulubionej pieśni Papieża Polaka „Barki” oraz „Roty” Konopnickiej.

Franciszek Miciński, bwp


Zdjęcia z imprezy

{morfeo 585}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code