Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Film o autorze Domu z Chimerami pokazano w Kijowie

Film o autorze Domu z Chimerami pokazano w Kijowie

Fot. http://stezhkamu.com

21 kwietnia w stolicy Ukrainy zaprezentowano film dokumentalny pt. „Dom architekta Horodeckiego”, opowiadający o życiu i twórczości znanego architekta polskiego pochodzenia Władysława Horodeckiego, urodzonego w podolskich Szołudźkach niedaleko Niemirowa.

Według reżysera produkcji, polskiego dyplomaty i dziennikarza Wiesława Romanowskiego ,Horodecki jest znakiem naszej cywilizacji. W Kijowie Horodecki zaprojektował najbardziej znane i rozpoznawane budynki w tym mieście, w tym słynny Dom z Chimerami.

„Horodecki jest też wspaniałym przykładem współpracy polsko-ukraińskiej, na którym powinniśmy budować przyszłość, tego, co było najlepsze w naszych relacjach” – zaznaczył Romanowski.
Horodecki ukończył Imperatorską Akademię Sztuki w Petersburgu, po czym osiedlił się w Kijowie, gdzie zbudował m.in. Narodowe Muzeum Ukrainy, Kościół katolicki pod wezwaniem świętego Mikołaja, kienesę karaimską i Dom z Chimerami, który jest obecnie jedną z siedzib prezydenta Ukrainy.

„Nazywany kijowskim Gaudim architekt i przedsiębiorca całkowicie zmienił oblicze obecnej ukraińskiej stolicy. Horodecki był także ważnym przedstawicielem kijowskich Polaków. Było ich tutaj w tym czasie od 10 do 15 procent. Wbrew polityce rusyfikacyjnej język polski i kultura polska była tu bardzo mocno obecna. W tym wszystkim bierze udział i wspiera to właśnie Horodecki” – mówi mieszkająca tu polska ukrainistka, profesor Ola Hnatiuk.

Władysław Horodecki mieszkał w Kijowie do 1920 r. po czym wyjechał do Polski. Zmarł w 1930 r. w Teheranie.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 24.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code