Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Film Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie w listopadzie na ekranach ukraińskich kin

Film Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie w listopadzie na ekranach ukraińskich kin

Fot. 24tv.ua

Historyczny thriller Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie „Cena prawdy” („Gareth Jones”), nakręcony w koprodukcji Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, ukaże się w ukraińskich kinach 28 listopada.

Film opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który w 1933 roku dostał się do Związku Radzieckiego, aby wykryć i ujawnić społeczności światowej prawdę o zbrodniach reżimu stalinowskiego i Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Ze strony ukraińskiej producentem filmu został  Jegor Оłesow (firma Kinorob przy wsparciu Kina Państwowego).

Światowa premiera filmu odbyła się na 69. Berlińskim Festiwalu Filmowym, ostatnio on znalazł się na liście filmów odznaczonych przez Europejską Akademię Filmową.

Prawa na wyświetlanie filmu zyskały już kraje Ameryki Północnej, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia, kraje skandynawskie, Japonia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, kraje Bliskiego Wschodu, byłej Jugosławii, Bułgaria i Indie.

Po światowej premierze dyrektor Berlinale z uznaniem wypowiadał się na temat filmu o Wielkim Głodzie. Na początku września ukazał się plakat filmu o Głódzie, nakręconego wspólnie przez Polskę, Ukrainę i Wielką Brytanię. Plakat został rozpowszechniony przez serwis prasowy Ukraińskiego Kina Państwowego.

Lidia Baranowska, 6 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code