Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Festiwal „Spotkania Chopinowskie” w Winnicy

Festiwal „Spotkania Chopinowskie” w Winnicy

W Winnicy odbył się coroczny festiwal muzyczny „Spotkania Chopinowskie”, zorganizowany przez Dziecięcą szkołę muzyczną nr 1 w Winnicy i organizację Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” we współpracy z Fundacją „Braterstwo” i Konsulatem Generalnym RP w Winnicy.

Wydarzenie ma na celu popularyzację twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, poprzez koncerty, występy wokalne, warsztaty, wykłady i spektakle.

Tegoroczny festiwal miał format szczególny. Z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Winnicy program został poszerzony o twórczość wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, a jednocześnie działacza politycznego i dyplomaty – Ignacego Jana Paderewskiego, który urodził się w Kuryłówce, w obwodzie winnickim.

Rolę Paderewskiego w krzewieniu muzyki Chopinowskiej trudno przecenić. Podczas licznych występów za oceanem rozsławił on imię polskiego kompozytora, był redaktorem naczelnym monumentalnej monografii pt. „Chopin. Dzieła wszystkie”, natomiast w sztuce kompozytorskiej był kontynuatorem stylu romantycznego.

W ramach czwartej edycji festiwalu (1–3 marca 2019) odbył się muzyczno-literacki performance prezentujący sylwetki kompozytorów, w tym autentyczne fragmenty koncertów I.J. Paderewskiego. Zabrzmiały również utwory obydwu twórców w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, profesjonalnych muzyków oraz pianisty z Polski – Jakuba Cieśli. Po części muzycznej przedstawiciele Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”  recytowali wiersze poświęcone kompozytorom. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali od organizatorów zbiór utworów I.J. Paderewskiego pt. „Pieśni polskie”.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się warsztatami muzycznymi pt. „Gramy utwory F. Chopina i I.J. Paderewskiego”. Poprowadził je polski pianista Piotr Kowal, który przybliżył sposoby interpretacji dzieł obu mistrzów. Podkreślić należy, że warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i przekroczyły przewidziane ramy czasowe.

W ostatnim dniu festiwalu członkowie Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” wzięli udział w wycieczce do miejsc upamiętniających I.J. Paderewskiego: Kuryłówki, Berdyczowa i Chmielnika.

Gośćmi festiwalu byli Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, przedstawiciele KG RP w Winnicy, członkowie i prezesi organizacji polonijnych, uczniowie polskich szkół sobotnio-niedzielnych, muzycy, działacze kultury oraz wielbiciele muzyki poważnej.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, fot. CRiP „Polonia”

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code